dr. Pavel Gantar, stališče pri Zakonu o sanaciji Mežiške doline
S predstavitvijo stališč poslanskih skupin se končuje zgodba o neki hipokriziji, o neki dvoličnosti, ki se je tudi danes obilno oglašala izza te govornice, predvsem tistih, ki so v mandatu prejšnje vlade podoben zakon o sanaciji Zgornje Mežiške doline zavrnili, ko so bili na oblasti, v opoziciji pa so ga sami vložili. Sam sem bil eden od predlagateljev zakona v prejšnjem mandatu.
Zato smo v poslanski skupini Zares ta zakon v prvem branju zdaj podprli. Predvsem zaradi tega, da bi v postopku obravnave na matičnem delovnem telesu in pred tem ugotovili, kako napreduje, če sploh, sanacija Zgornje Mežiške doline in ali so vlade (ta in prejšnja) uporabile ustrezne instrumente in ukrepe za postopno sanacijo stanja. V obdobju med prvo in drugo obravnavo smo preučili odlok o območjih največje obremenjenosti okolja in o programu ukrepov za izboljšanje kakovosti okolja v Zgornji Mežiški dolini, žal je bil sprejet šele decembra 2007, kar obžalujemo. Ta odlok seveda ne vsebuje programov in ukrepov, s katerimi bi politiki, zlasti tisti, ki bodo kandidirali na Koroškem, sadili rožice namesto trave, tega ta odlok ne vsebuje. Je pa primerno sestavljen, čeprav ne moremo biti povsem zadovoljni s tempom sanacije. A vendarle se stvari, kot je bilo rečeno, postopoma spreminjajo v korist prebivalcev in okolja Zgornje Mežiške doline, sanacija prašnih delcev iz zemlje je še vedno veliko in še nezaprto vprašanje. Ocenjujemo, da bi po vsem tem, kar smo proučili, da bi bilo kakršnokoli sprejemanje zakona zdaj, danes, kontraproduktivno, ne samo z vidika sistemske ureditve, na kar opozarja zakonodajno-pravna služba, ampak tudi z vidika same sanacije, saj bi jo zagotovo ustavila, predvsem pa bi vlada na osnovi zakona ponovno morala sprejeti nek odlok ali nek program ukrepov.
Torej je ta zakon v tem trenutku nepotreben, celo škodljiv, potrebno pa je skrbno in stalno bedeti nad vlado in ministrstvom za okolje in prostor, da dejansko izvršuje ukrepe in programe, ki so navedeni, in da omenjeni odlok tudi dopolnjuje, spreminja in ga usklajuje z najnovejšimi spoznanji, ugotovitvami in seveda tudi meritvami stanja na tem področju.
Zato bomo – ob tej priliki bi želel izreči opozorilo vladi ter ministru za okolje in prostor – v poslanski skupini Zares skrbno bedeli nad izvajanjem odloka in bomo tudi ukrepali in reagirali, če bomo ugotovili, da ponovno prihaja do zamikov in nepotrebnih premikov določenih ukrepov v prihodnost.
V tem trenutku zakona o sanaciji Mežiške doline ne rabimo, pač pa potrebujemo zakon o sanaciji verbalnega onesnaževanje v državnem zboru.