Delo protikorupcijske komisije DZ na Ustavno sodišče
Po končani nujni seji Komisije DZ po Zakonu o preprečevanju korupcije, ki so jo zahtevali člani Komisije DZ po Zakonu o preprečevanju korupcije iz vrst koalicijskih poslanskih skupin Alojz Posedel (PS Zares), Anton Kampuš (PS SD) in Franc Jurša (PS DeSUS), so zahtevali sklic nujne seje te komisije z zahtevo po spremembi 14. a in 14. b člena, ki komisiji omogočata, da od Protikorupcijske komisije, ki ji predseduje Drago Kos, zahteva mesečno poročanje o vseh prijaviteljih, o vseh primerih, ovadbah, ter o tem, v kateri fazi so posamezni primeri.
Poslanec Alojz Posedel je po koncu seje povedal: “Trem poslancem iz koalicijskih poslanskih skupin se to zdi nesprejemljivo.” Poudaril je, da gre v omenjenih primerih za ogromno osebnih podatkov, ki so lahko uporabljeni za politična obračunavanja. Kot konkreten primer je navedel tistega iz leta 2009, ko je državnozborska protikorupcijska komisija poslala Kosovi komisiji zahtevo po imenih vseh funkcionarjev, ki so sodelovali pri internacionalizaciji problema nabave Patrij, ob tem pa tudi, v kateri fazi in vsebini je kdo nastopal. “To vidimo kot neposredno vmešavanje v delo Kosove protikorupcijske komisije in pri tem trije poslanci g. Jurša, g. Kampuš in jaz sam, ne nameravamo sodelovati. Naših predlogov sprememb predsednik komisije g. Marinič ni sprejel, bili smo preglasovani, zato smo se odločili, da to zahtevo in takšen poslovnik damo v presojo Ustavnemu sodišču. Prepričani smo namreč, da Poslovnik Komisije DZ po Zakonu o preprečevanju korupcije ne more naložiti Protikorupcijski komisiji več obveznosti, kot jih določa zakon. Prepričani smo, da bo Ustavno sodišče ugotovilo, da bo poslovnik potrebno spremeniti,” je povedal Posedel.
Na novinarsko vprašanje o pričakovani odločitvi Ustavnega sodišče vsled temu, da je le to že dvakrat zavrnilo pobudo, je Posedel dejal, da je Ustavno sodišče pobudo dvakrat zavrnilo zaradi premajhnega izkazanega pravnega interesa, kot je dodal, pa je Ustavno sodišče v sklepu zapisalo, da Poslovnik parlamentarne komisije na more nalagati Protikorupcijski komisiji več, kot ji nalaga zakon o preprečevanju korupcije, zato so omenjeni trije koalicijski poslanci prepričani, da imajo pravni interes, da Ustavno sodišče o tem odloči.