Bitka za okolje in človekovo dostojanstvo se bo bila v Evropskem parlamentu
Ob Svetovnem dnevu okolja (5. junij):
Pravijo, da živimo v času ekonomske krize. Pa je res tako? Gospodarstvo ima neizkoriščene proizvodne zmogljivosti in bi lahko naredilo veliko več. Kar mu manjka, so kupci. Banke imajo dovolj kreditnega potenciala, manjka pa jim kreditojemalcev, ki bi bili sposobni vračati dolgove. Na voljo imamo visokoproduktivne in ekološko vzdržne tehnologije, pa jih izkoriščamo? Kje pa! V nerazvite dežele selimo stare onesnaževalce in izkoriščamo sodobne sužnje. Rezultat? Ohranjanje bede v deželah v razvoju in proizvodnja revežev v razvitih. Vsesplošno globalno razvrednotenje okolja in človeka kot njegovega sestavnega dela. Je to svet svobode, za katerega se zavzemamo liberalno misleči? Ali bomo dovolili, da se v imenu ekonomske svobode kapitala še naprej zanemarjajo vse druge svobode? Kaj pa svoboda narave, da živi v svojem prirodnem ciklu, kaj pa svoboda posameznika, da dostojanstveno živi v blagostanju? Mogoče pa ta kriza sploh ni ekonomska in je v svojem bistvu predvsem okoljska? Njeni žrtvi sta narava in človek. Ali ni prišel čas, da ekonomijo podredimo ohranjanju okolja, človekovega dostojanstva? Ali ni prišel čas, da določimo in odločimo naše vrednote?
Smo liberalci sposobni povedati kralju, da je gol? Smo sposobni osmisliti novo razvojno paradigmo? Moramo! Druge izbire ni, če želimo preprečiti ekološko katastrofo in družbeni kaos, za katerega vemo, kam vodi. Na voljo imamo sodobne tehnologije in znanstvene potenciale za razvoj novih. Na voljo imamo obnovljive energetske vire za varno oskrbo. Imamo armado mladih, dobro izobraženih ljudi, ki skače od enega posla za določen čas do drugega in čaka na svojo priložnost. V Evropi imamo na voljo dovolj kmetijskih površin za ekološko prijazno pridelavo varne in zdrave hrane, saj veleposestnikom plačujemo celo subvencije, da jih ne obdelujejo. Zakaj torej capljamo na mestu in dovoljujemo vulgarnemu ekonomskemu neoliberalizmu, da nam prodaja svojo paradigmo maksimalnega dobička na račun narave in človeka, da tepta liberalno idejo o človekovi svobodi, dostojanstvu in pravicah? Idejo liberalnega sveta, demokracije in človekovih pravic, temeljnih elementov Evropske unije?
V zgodovini človeštva, izborno piše Jared Diamond, so nekatere močne civilizacije propadle in je njihove templje prerasel plevel, druge so preživele in uspele. Jedro uspeha ali propada družbe je v spoznanju, katere vrednote zadržati in katere zavreči in nadomestiti z novimi. Uspešni so bili predvsem tisti posamezniki in družbe, ki so imeli pogum sprejeti takšne odločitve.
Zdaj gre za celoten svet, tvoj in moj planet, ki nas potrebuje! Na to opozarja Svetovni dan okolja, ki ga bomo tudi letos obeležili 5. junija. Moramo sprejeti prave odločitve. Da bi bili lahko uspešni, se moramo združiti in prerasti v silo, ki bo sposobna podrediti ekonomski razvoj ohranjanju našega okolja, obvarovati naš planet pred podnebnimi spremembami in zadovoljiti temeljne pravice človeka, da bo lahko svobodno in dostojanstveno zaživel.
Evropa, ki je bila vedno izvor idej in napredka, mora potegniti voz, saj ima kot celota tisto potrebno težo, da okoli sebe zbere vse druge, ki stremijo k podobnim ciljem. Bitka za trajnostni razvoj so bo torej bila v Evropskem parlamentu in liberalci moramo biti v prvih vrstah. Volitve v Evropski parlament niso nekaj sekundarnega. So izbira bojevnic in bojevnikov za boljši jutrišnji svet, za okolje in človeka, za naš skupni planet.