Nenadoma participacija
Predsedovanje Slovenije Evropski uniji je proizvedlo tudi zelo koristen stranski produkt. Dobili smo tisto, kar smo v komuniciranju Vlade RS zelo pogrešali, to so namreč elementi e-participacije. Spletno mesto predsedovanje.si/eu (sofinancirata ga MJU in UKOM) je poimenovano »Portal slovenskih nevladnih organizacij za obdobje predsedovanja Svetu EU od 1.1. do 30.6.2008« in ponuja mehanizme e-participacije, med njimi e-razprave, e-posvetovanja in e-peticije. Trenutno je postavljeno zgolj ogrodje sistema e-participacije, vsebinskih prispevkov oz. odprtih tem pa še ni, tako da lahko le upamo, da bo spletišče polnokrvno zaživelo in da bodo tukajšnje vsebine odmevale tudi na uradni strani predsedovanja eu2008.si, od koder sem bil napoten na stran o participaciji. Polnokrvno pomeni vsebinsko povezano, odzivno na dogodke in stališča ter ne zgolj prek okornih povezav tipa »kje sem že videl ta link?«.
Od kod ta nenadna volja vlade po participaciji? Smo morali počakati na predsedovanje EU, da se je zgodil pomemben korak na področju e-participacije? Ena izmed prvih potez Ministrstva za javno upravo leta 2005 je bila unifikacija spletnih strani ministrstev, kar je s predstavitvenega in stroškovnega vidika lahko bil prijazen korak, hkrati pa so s tem zatrli začetke e-participacije, ki so bolj ali manj usklajeno nastajali na posameznih spletnih straneh organov. Dileme glede stroškovne učinkovitosti ter celostne grafične podobe v povezavi z neizčrpnim virom novih idej ostajajo, vendar o tem kdaj drugič. Takrat prenovljene spletne strani z izjemo objavljanja gradiv in sporočil javnostim e-participacije še vedno ne omogočajo.
Bistven del e-participacije je namreč tudi ta, da sodelujoči v razpravi izvedo, kje se odraža ali zakaj ni upoštevano njihovo stališče. S tem bi pristojni ministri za marsikateri zakonski predlog, ki je bil po njihovem izpostavljen »široki javni razpravi«, to lahko tudi potrdili.
Spomnimo se arogance ob spreminjanju medijske zakonodaje, začudenja nekdanjega ministra Zupana nad odzivom javnosti pri reformi znanosti in visokega šolstva ter hladnega ponavljanja svojih pogledov na participacijo ministra Zvera.
Dialog v vseh teh in mnogih drugih primerih bi bil (boljši), če bi participacija delovala. Z »e« ali brez njega.
Spletnemu mestu civilno-družbenih organizacij predsedovanje.si/eu želim aktivno življenje in upam, da bodo vsebinske razprave nastavile zrcalo predsedujočim in temu primerno vplivale na odločitve.
Da bi se uresničila ta dobra želja, morata biti izpolnjena le dva pogoja. Prvi je tehnično-spletno-arhitekturne narave, ki pravi, da morajo prispevki civilne družbe in njihovi izsledki najti svojo povezanost z uradnimi stranmi predsedovanja in seveda dejavnostmi v zvezi z njo.Drugi pogoj je povezan s cesarjevimi oblačili. Doma je še vedno gol.