Zares proti izsiljevanju SDS
Na današnji novinarski konferenci sta predsednik ZARES-nova politika Gregor Golobič in poslanec poslanske skupine Zares Ivo Vajgl podala izjavo v zvezi z zapleti zaradi izsiljevanja opozicijske stranke SDS na sinočnji seji Državnega zbora. Gre za obstrukcijo največje opozicijske stranke, ki je posledično preprečila ratifikacijo pridružitvenega protokola Hrvaški in Albaniji k Zvezi NATO. Razlog je bila zavrnitev zaključnega računa proračuna za letu 2007, ki ga je pripravila prejšnja vlada, poslanci pa so, oziraje se na negativno mnenje Računskega sodišča, glasovali po svoji vesti.
Gregor Golobič je povedal, da je sinočnji dogodek brez primere v zgodovini slovenskega parlamentarizma in da si težko predstvalja, da bi se kaj podobnega lahko zgodilo v kateri od evropskih držav. “Zgodilo se je skrajno izsiljevanje, saj besedilo nekega akta ni bilo sprejeto v točno takšni obliki, kot ga je sprejela prejšnja vlada. Za takšnim stališčem stoji človek, ki je pol leta vodil Svet EU, ki je sinonim za popolnoma drugačno delovanje. To nas mora vse skrbeti. Gre za simbolni požig Državnega zbora in kratico SDS in si lahko predstavljamo kot Samovoljno demokratsko stranko ali kot Selektivno demokratsko stranko.”
Predsednik Zares nova politika je predsedniku vlade že predlagal sestanek v najširši možni sestavi, kjer bi se pogovorili o stanju demokracije v Sloveniji. Ta sestanek se bo zgodil v najkrajšem možnem času, saj je stanje, po Golobičevem mnenju skrajno zaskrbujoče.
“Primer je upravičeno zaskrbel vse po vrsti in terja temeljit premislek o nadaljnjih korakih in o stanju demokracije v Sloveniji. Prav tako bom na organih Zares odprl razpravo o tem ali je, v takšnih okoliščinah in kontekstu tako brezsramnega iziljevanja, možno in dopustno nadaljevanje naših priprav na sodelovanje, v iskanju najboljših rešitev za izhod iz gospodarske krize, za katerega smo se v tem tednu dogovorili predsedniki parlamentarnih strani, a že nekaj dni za tem doživeli nekaj diametralno nasprotnega. Nezaslišano je, da neka stranka, ki se razglaša za državotvorno, vzame za talca lastno državo in njen mednarodni ugled in neoziraje na dolgoročen strateški interes države, z grožnjo temu talcu izsiljuje,” je še dodal Golobič.
Poslanec in predsednik odbora za zunajno politiko Ivo Vajgl je prav tako izrazil veliko obžalovanje nad sinočnim dogajanjem v Državnem zboru. “To, da se je opozicija odločila za obstrukcijo v tako eminentnem zunanjepolitičnem momentu, tako za Slovenijo, kot tudi za sosednjo Hrvaško in prijateljsko Albanijo, meče izredno slabo luč na tiste, ki so to sceno pripravili in utegne trajno škodovati ugledu naše države”. Vajgl je še dodal, da je stranka SDS pod vprašaj postavila naše strateške interese, kredibilnost države, dobrososedske odnove ter stabilizacijo razmer v regiji. “Taisti poslanci, ki so pred dnevi po medijih na veliko razlagali o strateški pomembnosti ratifikacije omejnjenih aktov, so s svojo obstrukcijo pri tako občutljivi točki, kot je članstvo teh dveh držav v Nato, osramotili slovenski parlament!” . Vajgl, je še dodal, da so bili na seji DZ prisotni tudi mnogi tuji diplomati, ki so želeli prisostvovati slavnostnemu dogodku in bili osupli nad tem, kar se je odigralo v parlametu. Po Vajglovih besedah prisotni enostavno niso mogli doumeti, da je v demokratičnih državah kaj takega sploh mogoče.
Zvočni posnetek tiskovne konference