Nov “oblikovalski” spodrsljaj vlade
Na današnji novinarski konferenci sta poslanki Zares Cveta Zalokar Oražem in Majda Širca znova podrobneje opozorili na nesprejemljiv in nestrokoven način izbire celostne grafične podobe državnih organov, zaradi česar sta na ministra za javno upravo, pristojnega tudi za postopke javnih naročil za državne uprave, dr. Gregorja Viranta naslovili poslansko vprašanje in poslansko pobudo.
Cveta Zalokar Oražem ministra v pisni poslanski pobudi med drugim poziva, naj predlagano gradivo o izbrani celostni grafični podobi še ta teden umakne z dnevnega reda seje vlade in ponovi postopek tako, da bo omogočen kar najširši in najkakovostnejši izbor grafičnih rešitev. Kot je povedala Majda Širca, se postavlja vprašanje, »ali država samo sebe s takšnimi znaki razume kot karikaturo«.
Majda Širca je ponovno pojasnila, katere so ključne nepravilnosti v postopku izbire celostne grafične podobe državnih organov v času predsedovanja EU, pri čemer se ni spuščala v strokovno presojo rešitev ali same potrebe po novih rešitvah. Ocenila je, da gre za povsem neprofesionalno potezo vlade, ki pa je le ena od mnogih ter spomnila na primer ponesrečenega in strokovno spornega ter s stani oblikovalske stroke kritiziranega izbora slogana I Feel Slovenia ali na nedopustno poseganje ministra za zunanje zadeve v koncept in vsebino predstavitvenega spota za ameriško TV mrežo CNN. »Vlada ni prvič padla na izpitu«, je ob tem sklenila.
Ponovila je, da je nesprejemljivo, da je ocenjevalna komisija tudi v primeru izbora novih grafičnih znakov državnih organov sestavljena pretežno iz državnih uradnikov, ki niso strokovnjaki za vizalno komuniciranje in grafičn oblikovanje, pa tudi dejstvo, da vlada za izbor grafične rešitve ni pripravila javnega razpisa, temveč se je odločila, za sicer zakonsko dovoljeno, povabilo trem ponudnikom.
Cveta Zalokar Oražem je podrobneje predstavila razloge, zakaj je danes na ministra za javno upravo dr. Gregorja Viranta naslovila pisno pobudo, naj izbrano celostno grafično podobo državnih organov umakne z dnevnega reda seje vlade ta teden, saj ji nasprotujejo ugledni slovenski oblikovalci, kot sta prof. Ranko Novak in letošnji Prešernov nagrajenec Miljenko Licul, sicer snovalec grafične podobe osebne izkaznice, potnega lista, slovenskih bankovcev in znamk.
Opozorila je, da predstavniki vlade zaenkrat niso predstavili določnega izračuna stroškov uvedbe nove celostne podobe državnih organov (ministrstev in nekaterih vladnih služb) in da zavajajoče trdijo, da strošek znaša le 24.000 evrov, kar velja le za izbrano grafično rešitev, ne pa tudi za njen prenos v vsakdanje poslovanje državnih organov (za spremembo papirja, vizitk, grafičnega izgleda spletnih strani ipd.).
Besedilo poslanskega vprašanja M. Širca (doc, 81 KB)