SDS vse bolj spominja na paničnega tatu
Včerajšnja izjava ministra za zunanje zadeve Karla Erjavca v oddaji Odmevi na TV Slovenija 1 o tem, da mu je predsednik vlade Janša zelo verjetno odvzel pooblastila v zvezi z rešitvijo problema hrvaških varčevalcev v Ljubljanski banki, ker je zamrznil postopek imenovanja kar sedemnajstih veleposlanikov, utrjuje prepričanje, da ima aktualna vlada, ki ji dnevno pada podpora tako v lastnih vrstah, kot tudi v javnosti, povsem sprevržen odnos do področja kadrovanja v diplomaciji in do vodenja države nasploh.
Zgroženi in ogorčeni smo, ker vladajoče SDS ne zanimajo ne mednarodni ugled Slovenije, ne kakovost ter strokovnost visokih diplomatskih predstavnikov države. Vse državne resorje, sektorske politike in politične podsisteme je podredila izključno strankinim interesom, saj, kot trdi predsednica NSI Ljudmila Novak, njena stranka kot koalicijska partnerica nima več besede pri kadrovskih zadevah.
Pred očmi ne le slovenske, temveč tudi mednarodne javnosti, poteka medsebojno obračunavanje predsednika vlade z zunanjim ministrom, ki je očitno posledica dejstva, da je zunanji minister ocenil, da lahko le vlada s polno legitimnostjo izvede postopek imenovanja veleposlanikov.
V stranki Zares – socialno liberalni to ministrovo odločitev pozdravljamo in ocenjujemo kot edino sprejemljivo za ohranjanje minimalnih strokovnih standardov pri imenovanju veleposlanikov, ki predstavljajo Slovenijo v tujini. Smo pa zgroženi nad načinom, ki ga predsednik vlade in stranka SDS uporabljata, ko skušata še v zadnjih izdihljajih svoje vladavine prevzeti prav vse sfere vodenja države in si s tem zagotoviti vpliv za čas, ko bo stranka v opoziciji. V tem vse bolj obsežnem prevzemanju položajev vladajoča SDS ugrablja politične in ekonomske funkcije v državi v korist svojih članov, ne pa tudi državljanov.
Po manevru, ki ga je predsednik vlade Janez Janša izvedel z nepričakovanim prenosom odgovornosti za potrditev memoranduma za arbitražo o meji s Hrvaško na Državni zbor, s čimer je poskušal ogroziti strokovno pripravljeno podlago za memorandum ter odpreti vrata zahtevam civilno-družbene organizacije Zavod 25. junij, smo mislili, da nas nič več ne more presenetiti.
Novica o nespodobnem trgovanju in izsiljevanju zunanjega ministra Karla Erjavca, češ, dopustili ti bomo srečanje s hrvaško kolegico v Bruslju, če omogočiš postopek imenovanja sedemnajstih veleposlanikov (in drugih uslužbencev na veleposlaništvih), razgalja nepoštene metode za zadovoljenje kadrovskih apetitov vladajoče SDS. Vse to seveda ob predpostavki, da so ministrove izjave resnične, saj jih druga stran doslej ni niti zanikala niti ni dokazala nasprotnega.
V stranki Zares odločno nasprotujemo takim zlorabam oblasti in povsem zgrešeni kadrovski politiki vladajoče koalicije, ki bi se morala prav zdaj, v času gospodarsko-finančne krize, toliko bolj odločno posvetiti delu na zagotavljanju kakovostne in učinkovite javne uprave in diplomacije.
V Zares verjamemo, da je edina prava pot do strankarsko neodvisne in strokovne diplomacije, ki je lahko pomemben promotor slovenskega gospodarstva, kulture, znanosti idr., uvedba vstopnih izpitov tako v diplomatsko službo, kot v javno upravo nasploh.
V Zares opozarjamo, da je povsem nesprejemljivo in v nasprotju z interesi države, da pristojni organi niso poskrbeli za ustrezen kadrovski načrt za delovanje v Evropski Uniji. Ta je namreč ključnega pomena za prihodnjo uspešnost in pozitivno podobo Slovenije v institucijah in politikah EU, v okviru gospodarskega sodelovanja ter pri političnem povezovanju in iskanju strateških partnerstev v globalni politiki.
Dr. Pavel Gantar
Predsednik