Izbrisani dočakali svojo pravico
V Zares – socialno liberalni pozdravljamo sodbo drugostopenjskega senata Evropskega sodišča za človekove pravice (ESČP) v primeru enajstih izbrisanih, s katero je ugotovilo, da je slovenska država izbrisanim kršila pravice iz Evropske konvencije o človekovih pravicah (pravico do varstva zasebnega in družinskega življenja iz 8. in 13. člena ter prepoved diskriminacije iz 14. člena), šestim pritožnikom priznala odškodnino za nematerialno škodo, Sloveniji pa naložila vzpostavitev sistema odškodnin zaradi izbrisa.
V Zares smo vseskozi vztrajali na takšni ureditvi problema izbrisanih, ki bi zadostila vsaj minimalnim standardom varstva človekovih pravic. Kot predsednik Državnega zbora sem se ob tretji razsodbi ustavnega sodišča v zvezi s pobudo za razpis referenduma o sprejetem zakonu o izbrisanih 15. junija 2010 kot prvi predstavnik državnega vrha opravičil za izbris vsem prizadetim. Danes smo zato še toliko bolj prepričani, da smo imeli prav.
S to sodbo ESČP se končuje sramotna pravna bitka, ki so jo v Sloveniji iz ideoloških razlogov sprožili nasprotniki ureditve statusa izbrisanih. Njihova diskriminatorna prizadevanja, s katerimi so, tudi z zlorabo referendumske ureditve in ignoranco sodbe slovenskega ustavnega sodišča, preprečevali popravo krivic ljudem, ki so v veliki večini socialno izključeni, so dokončna prepoznana kot nehumana in nemoralna.
Na čelu teh ideološko motiviranih prizadevanj je bila stranka SDS in njen predsednik, ki danes vodita slovensko vlado. Dejstvo, da bo morala vlada pod njunim vodstvom uresničiti sodbo Evropskega sodišča za človekove pravice in vzpostaviti učinkovit sistem odškodnin za izbrisane, se nam zdi pravična ironija. V Zares upamo, da je včerajšnja sodba EČP tudi za SDS znak, da je sprenevedanj konec in, da Slovenija ne more biti več talec njihovih ideoloških travm.
Slovenija bo plačala ceno, ki ji je ne bi bilo treba. Ravno tisti, ki so si izbris zamislili in ga leta 1992 tudi izpeljali, so namreč kasneje nasprotovali pravični popravi te kršitve človekovih pravic. Odškodnine, ki jih bo Slovenija plačala, so posledica njihovega delovanja in jih je bilo – ob tako jasnem primeru kršenja človekovih pravic – mogoče predvideti. Lahko bi se jim izognili ali pa vsaj bistveno zmanjšali, če bi problem pravočasno uredili. V Zares pozivamo vse tiste politike, ki so nas v to stanje pripeljali, da te odškodnine poravnajo iz lastnega žepa ali pa, če zasedajo javne funkcije, takoj odstopijo.
dr. Pavel Gantar
predsednik stranke