Gantar in Radićeva o aktualnem dogajanju v zvezi s TEŠ 6
Na današnji tiskovni konferenci sta predsednik stranke Zares dr. Pavel Gantar, ter mag. Darja Radić nekdanja ministrica za gospodarstvo komentirala najnovejše dogodke v povezavi s projektom izgradnje šestega bloka Termoelektrarne Šoštanj.
V Zaresu smo na spornost projekta tako z gospodarskega, okoljskega kot energetskega vidika in na možno kriminalno ozadje projekta opozarjali vse od sredine leta 2009. Pri tem smo tudi tvegali spore v stranki, ki so se končali z odstopom ministra Lahovnika in Cvetke Zalokar Oražem ter še nekaterih članov, ki so projekt podpirali. Izstavljeni račun za nasprotovanje Zares TEŠ 6 je bil velik in so ga plačali na lanskih volitvah. Opozorimo naj na izjavo kandidata za poslanca SLS dr. Uroša Rotnika, ki je ob neki priliki v volilni kampaniji izjavil, da ima projekt 6 bloka TEŠ dve veliki prednosti: prvič je projekt sam po sebi dober in drugič da bo projekt TEŠ 6 iz parlamentarnega političnega življenja izbrisal eno politično stranko – Zares.
V tem trenutku imamo opraviti z značilno medijsko konstrukcijo zgodbe o TEŠ 6 v kateri se poudarek prenaša na sicer že znane in prepoznane klientelistično korupcijske sume bivšega vodstva, vladajoča politika pa vsaj do neke mere izvzeta, ne glede na to, da je sama sodelovala pri tem, ali pa, najmanj kar je, gledala vstran. Skrb sedanje vladne garniture, ki jo s svojimi izjavami pooseblja minister Črnač je, »kako nadaljevati projekt, ne da bi si umazali prste«.
Zdi se, kot da je projekt danes zastal in da je njegova usoda zaradi še neizdanega poroštva bolj negotova, kot je bila pred šestimi meseci ali letom dni. Vendar naj zavlačevanje s poroštvom ne zavaja preveč, ne glede na dramatična opozorila AUKN. Sedanji zastoj in zavlačevanje s sprejemom zakona za izdajo poroštva je treba pripisati novim okoliščinam, ki so sledile volitvam in umestitvi nove vlade. Neformalna politična koalicija SD/SDS, ki je septembra lansko leto vložila v zakonodajni postopek poslanski zakon o državnem poroštvu se je skrhala, politični nadzor nad projektom pa prevzema vodilna vladna stranka.
Pri tem je še posebej zanimivo, da je sedanja vlada postavila tako rekoč enake pogoje vodstvu HSE in TEŠ za podporo zakona o državnem poroštvu, kot je to storila prejšnja vlada. Ni pa še jasno, ali vlada pri teh pogojih vztrajala tudi po tem, ko bodo izvedene morebitne spremembe v vodstvih obeh družb.
V Zares ocenjujemo delo Nacionalnega preiskovalnega urada v zvezi s sumi kaznivih dejanj pri izgradnji šestega bloka TEŠ kot ustrezno in z vidika zahtevnosti tematike tudi primerno in pravočasno ter upamo, da bodo lahko kriminalisti in pozneje tožilci opravili svoje delo brez političnega vpletanja.