Dovolj je političnega trgovanja z okoljem!
V mandatu 2008-2011 smo uspeli s pobudo za ustanovitev službe vlade za podnebne spremembe, ki je pripravila osnutek strategije prehoda Slovenije v nizkoogljično družbo do leta 2050. Po naši oceni je osnutek strategije, ki ga še čaka poglobljena javna razprava, zelo dobro pripravljen in predstavlja temelj za integracijo okoljske, tehnološko-znanstvene, energetske, vodne, davčne in drugih politik v prihodnjem mandatu.
Zamudili smo sicer priložnost, da bi problematiko, povezano z reševanjem okoljskih problemov, energetiko, prometom, upravljanjem z naravnimi viri (voda, gozdovi, plodna tla, surovine) in kmetijstvom dvignili na višjo raven in jo oblikovali kot eno od temeljnih strateških usmeritev – to je prehodom Slovenije v nizkoogljično družbo.
Številni želijo ministrstvo razkosati in ga porazdeliti med ostala ministrstva, v Zaresu pa ocenjujemo, da je poglavitna in nenadomestljiva prednost samostojnega okoljskega ministrstva v tem, da je nadzor nad onesnaževanjem institucionalno ločen od dejanskih in potencialnih »onesnaževalcev« (kmetijstvo, energetika, promet, gospodarstvo). Enako velja tudi za prostor – prostorska politika in nadzor nad gradnjo mora biti ločen od največjih porabnikov prostora.
Če torej trdimo, da je eden od večjih »okoljskih« problemov ministrstvo samo, ne zahtevamo njegove nadaljnje razgradnje, pač pa njegovo institucionalno stabilizacijo, dvig strokovne ravni in revizijo zakonodaje, ki se nanaša na izdajanje različnih dovoljenj.
Na področju podnebne politike nameravamo:
podpreti čim širšo razpravo o osnutku strategije prehoda Slovenije v nizkoogljično družbo in za sprejetje zakona o podnebnih spremembah z ukrepi za zmanjševanje toplogrednih plinov in za prilagajanje podnebnim spremembam;
da Slovenija ne izpade iz globalne tekme na področju »čistih« tehnologij, povečati vlaganja v tehnološke projekte na področju nizkoogljičnih in neogljičnih, torej »čistih« tehnologij in spodbujati njihovo aplikacijo v energetiki, prometu, gospodinjstvih in kmetijstvu;
izboljšati poplavno varnost in zagotoviti ustrezno visoke vodne bilance v sušnih obdobjih ter v ta namen predlagati desetletni program urejanja voda v povezavi s strategijo prehoda v nizkoogljično družbo;
Slovenijo spodbuditi, da se pridruži skupini najbolj ambicioznih članic EU v kontekstu oblikovanja skupne evropske politike boja proti podnebnim spremembam.
Naša okoljska politika bo temeljila na izhodiščih, da družba odpadkov več ne odmetava, pač pa jih presnavlja; da ne pospešujemo več odtočnih vodnih razmer, pač pa spodbujamo zadrževanje in varčno rabo vode, da je naš cilj energetska varčnost, večja vloga obnovljivih virov, uporaba alternativnih goriv in da spodbujamo rabo neogljikovih tehnologij. Družba naj stremi k tudi sistematičnemu ohranjanju biotske raznovrstnosti, ne pa da le prilagaja in poenostavlja ekosisteme.
Nenazadnje gre za prenehanje strategije izpostavljanja okoljskim tveganjem in za razvoj sposobnosti upravljanja z okoljskimi tveganji.
Ključno za okoljsko politiko je, da zasedba ministrskega mesta ne bo samo predmet političnih trgovanj znotraj bodoče koalicije, ampak da bodo pri tem štelo tudi znanje, privrženost in voditeljske sposobnosti. Na koncu so pomembni ljudje, ki vodijo in oblikujejo okoljsko politiko!
dr. Pavel Gantar