Zares izzivi 2011 – 2015
Stranka “Zares – socialno liberalni” razpolaga z jasno prepoznavnim in vsebinsko razločnim programom. Zasnovan je kot politični odgovor in dogovor za soočanje z izzivi sodobnega časa, za mandat 2011-2015 pa smo ga posodobili oziroma prilagodili sedanjim razmeram. Naš odnos do izzivov in nekaj ključnih poudarkov in ukrepov predstavljamo v pričujočem tekstu.
1. Dvig zgornje (NE pa tudi spodnje, ker bi s tem prizadeli socialno občutljive sloje) stopnje DDV do 2 odstotni točki.
2. Uzakonitev stanovanjske kreditne sheme za mlade, na podlagi državnih obveznic. Mladim zagotoviti ugodne kredite (banki plačujejo le obresti, ker se glavnica poravna z izplačilom obveznice).
3. En odstotek BDP letno investirati v razvoj zelenih tehnologij in zelenih projektov. Te tehnologije in projekti so predvsem na področju širitve javnega prometa, energetske obnove zgradb, nizkoogljičnih tehnologij, obnovljivih virov tehnologije. Te investicije so vir bolj zahtevnih delovnih mest in s tem hitrejšega, pa tudi bolj trajnostnega gospodarskega razvoja.
4. Spodbude kooperativam, socialnim podjetjem in solastništvu zaposlenih, ker je praksa pokazala, da so te lastninske oblike bolj odporne na krize in v krizah manj odpuščajo delavce. Socialno ekonomijo je treba z 2 % BDP dvigniti na evropsko raven, tj. na 10 % BDP.
5. Povečevati sredstva za raziskave in razvoj do 3,6 % BDP – od tega 1,2 % iz javnih virov. Nadaljevati s povezovanjem inovativnih potencialov podjetij z znanstvenimi institucijami.
6. Omejiti razlike med najvišjo in najnižjo plačo v podjetjih na 10:1. Visoke razlike v plačah znotraj posamezne organizacije demotivirajo zaposlene in ustvarjajo občutek nepravičnosti. To seveda ne preprečuje, da se izjemni dosežki nagradijo iz dobička organizacije, na podlagi letnih ali – še bolje – večletnih dobrih rezultatov.
7. Zagotoviti, da so prispevki obvezna kategorija pri izplačevanju plač. S spremembo zakonodaje je treba zagotoviti, da je odlog oziroma obročno plačilo prispevkov za pokojninsko in invalidsko ter zdravstveno zavarovanje prepovedano oziroma so to dajatve, ki jih ni mogoče odlagati ali plačevati na obroke.
8. Podpirali bomo tehnološki preboj z davčnimi spodbudami za vlaganja v raziskave in tehnološki razvoj ter zaposlovanje raziskovalcev in mladih raziskovalcev v gospodarstvu.
9. Spodbujali bomo razvoj ustvarjalnih regij.
10. Za inovativne podjetniške ideje bomo spodbujali sklade tveganega kapitala.
11. Vzpostavili bomo mrežo svetovalcev za pomoč malim in srednjim podjetjem, predvsem v manj razvitih okoljih, kjer podporno okolje za podjetništvo ni zadostno razvito.
12. Z uvedbo pavšalne obdavčitve in poenostavitvijo računovodskega poročanja za samostojne podjetnike, enoosebne in male d.o.o. bomo poenostavili poslovanja za mikro in mala podjetja.
13. Na področju turizma bomo povečali vlaganja v javno turistično infrastrukturo, vključno z vlaganji v objekte kulturne dediščine in športno turistične infrastrukture.
14. Sedanji davek od premoženja in nadomestilo za uporabo stavbnega zemljišča bomo spremenili v davek na nepremičnine.
15. Ukinili bomo dopolnilno zdravstveno zavarovanje za doplačila zdravstvenih storitev, ki z enakim prispevkom ne glede na dohodek zanika socialno pravičnost in solidarnost.
16. Spodbujali bomo tako uporabnost in prenos znanj v gospodarstvo kot tudi temeljne znanosti, eksperimentiranje in izvirne ideje.
17. Še naprej bomo spodbujali razvoj kreativnih industrij.
18. EU bomo tudi v bodoče opozarjali na nujno uveljavitev ničelne stopnje DDV na knjigo. V primeru, da bo EU še naprej dopuščala razlikovanje, si bomo prizadevali, da se davek od knjige na primeren način vrne knjigi, vključno z vlaganjem v njen dom (NUK II).
19. Prizadevali si bomo za sprejetje Zakona o dolgotrajni oskrbi in zavarovanju za dolgotrajno nego. Ob tem bomo spodbujali razvoj storitev pomoči na domu, ki ohranja uporabnike storitev v lastnem okolju, ker je to za njih praviloma prijaznejše.
20. Sprejeli bomo strategijo prehoda Slovenije v nizkoogljično družbo do leta 2050.
21. Zavzemali se bomo, da bi bilo v Sloveniji »samo« 90 do 120 občin.
22. Kmetijska zemljišča je treba zavarovati pred nesmotrno rabo, povečati samooskrbo Slovenije ter izvajati zemljiško politiko, ki bo zagotavljala boljšo rabo, preprečevala in odpravila zaraščanje kmetijskih zemljišč ter nenadzorovano urbanizacijo.
23. Pospeševali bomo integracijo cestnega in železniškega prometa s ciljem enotne vozovnice in vzpostavitve enotnega voznega reda. Izvesti je treba tudi povezavo celotnega notranjega prometa (mestni, regijski, medregijski) ter uvesti enotne tarife za prevoze in enotni informacijski sistem. Uvesti je treba učinkovito povezavo mestnega, primestnega in medmestnega prometa s pospešitvijo frekvenc prevozov ter povezave na t.i. vstopnih točkah v mestih.
24. Obstoječe proge je treba posodobiti s signalizacijo in elektronskimi komunikacijam ter elektrificirati celotno železniško omrežje. Takoj je treba z zapornicami zavarovati vse obstoječe železniške prehode.
25. Javni prevozi morajo biti prijaznejši do potnikov oz. uporabnikov, zato se bomo zavzemali za lažjo dostopnost, večjo frekvenčnost in večje udobje potnikov.
26. Za družbo aktivnih državljanov, ki bodo imeli možnost sodelovati pri odločanju o tem, kakšna pravila bodo vladala na trgu in nasploh v državi.
27. Zagotoviti je treba transparentno financiranje političnih strank (prepoved financiranja s strani pravnih oseb), ki bo vključevalo tudi učinkovit nadzor (pooblastila nadzornim organom!) in uveljavitev resnih sankcij v primeru kršitev (kazni za prekrške, vračanje nezakonito pridobljenih sredstev, izključitev iz proračunskega financiranja idr.).
28. Pospešiti je treba modernizacijo poslovanja sodišč. Projekt e-pravosodje je eden ključnih projektov modernizacije poslovanja sodišč.
29. Prodaja deleža v NLB (čas prodaje je seveda odvisen od cene, ki jo je mogoče doseči), dokapitalizacija SID banke in njeno preoblikovanje v razvojno banko, ki podpira vlaganja v infrastrukturo in realno gospodarstvo (ne pa npr. prevzeme in finančne naložbe).
30. Koriščenje EU sredstev iz nove finančne perspektive (2013 – 2020). Sloveniji bo v tem obdobju na razpolago 2,5 milijardi evrov.
31. Nadaljnje spodbujanje inovativnosti ter vlaganj v znanost in tehnološki razvoj v tesni povezavi z gospodarstvom.
32. Spodbujanje podjetništva in njegovega ključnega nosilca, podjetnika in njegove ustvarjalnosti.
33. Spodbujanje internacionalizacije slovenskega gospodarstva.
34. Z ustrezno prilagojeno imigracijsko politiko bomo spodbujali pritok novih mladih strokovnjakov naravoslovno-matematičnih in tehniških ved, ki jih primanjkuje v našem gospodarstvu in družbi.
35. Za izboljšanje zakonodaje o udeležbi zaposlenih pri dobičku gospodarskih družb.
36. Poenostavili bomo sistem plačevanja davkov in zmanjšali stroške plačevanja s pomočjo vplačevanja na en sam vplačilni račun.
37. Obvezno zavarovanje bomo reorganizirali tako, da bosta ustrezen obseg in raven zdravstvenih storitev (košarica pravic) vsem zagotovljena iz obveznega zavarovanja.
38. V programih poklicno-tehničnega izobraževanja je treba ohraniti ustrezne standarde znanja in njihovo mrežo prilagoditi potrebam trga dela.
39. Zagovarjali bomo strategijo, ki bo šla v smer čim večje zaščite domačega pridelovalca, predelovalca in potrošnika, razvoja celotnega podeželja, povečevanja zaposlitvenih možnosti na podeželju (lokalne oskrbne verige), s ciljem povečanja prehranske neodvisnosti države.
40. Spodbujali bomo uporabo naravi prijaznih prevoznih sredstev, vključno s kolesi. Za ta namen bomo spodbujali gradnjo kolesarskih stez in uporabo koles za dnevne premike.
41. Vzpodbujali bomo izgradnjo in razvoj novega potniškega terminala v Kopru z namenom pospeševanja pomorskega potniškega prometa iz Kopra za destinacije v Severnem Jadranu in Sredozemlju ter z namenom uveljavitve Kopra kot obvezne postaje za »potniške ladje« (cruise vessels) na križarjenju v Jadranskem morju, kar bo pospešilo razvoj turizma v Sloveniji ter omogočilo nastanek novih kvalitetnih delovnih mest.
42. Odpravili bomo volilne okraje in uvedli volilni model, v katerem bodo imeli volivci s preferenčnim glasom odločilen vpliv, kdo bo izvoljen v parlament.
43. Odločno nasprotujemo ukinitvi trajnega mandata sodnikov in menimo, da je treba vlogo sodnikov še dodatno okrepiti v smislu njihove neodvisnosti.
44. Ustavno sodišče naj preverja le posebej utemeljene primere, pomembne za varstvo človekovih pravic in temeljnih svoboščin ter zadeve, ki so načelnega pomena za razvoj ustavnopravne prakse.