Za učinkovit in državljanom prijazen javni sektor
Javni sektor je po besedah Irme Pavlinič Krebs preveč pomemben sistem za delovanje države, da bi se ga populistično izkoriščalo za predvolilno kampanjo. Nekdanja ministrica za javno upravo je poudarila, da v nobenem izmed programov konkurenčnih političnih strank ni opazila inovativne ideje, kako urediti javni sektor.
Proračunske odhodke zaradi plač javnih uslužbencev je po prepričanju stranke Zares mogoče zmanjšati z znižanjem števila uslužbencev za 2 odstotka na letni ravni, a ne z odpuščanjem, temveč z nenadomeščanjem (toliko zaposlenih bi vsako leto odšlo bodisi v pokoj, bodisi na druga delovna mesta, ki niso povezana z javim sektorjem). Na ta način je na letni ravni možno prihraniti 100 milijonov evrov.
Dodatnih 250 milijonov evrov pa bi prihranili, če bi za 10 odstotkov znižali stroške za delovanje javnega sektorja. Z odpravo administrativnih ovir pa bi stroške gospodarstva znižali za 300 milijonov evrov letno. Ministrstvo za javno upravo je na podlagi analize 3400 predpisov ugotovilo, da je večina teh ovir na finančnem področju, predvsem pri davčnih postopkih, ter na področju okolja in prostora.
Pavlinič Krebsova ob tem opozarja na nesmotrnost odpuščanja javnih uslužbencev, ker so stroški odpuščanj previsoki. Začasno pa je treba po njenem mnenju znižati standarde in normative v javnem sektorju. Realno številno ministrstev bi bilo med 10 do 12, vendar ob nujni centralizaciji podpornih služb.
V stranki Zares se zavzemamo za prepoved financiranja političnih strank in njihovih volilnih kampanj s strani podjetij, ker po besedah Pavlinič Krebsove te donacije soustvarjajo politično gospodarska omrežja. Poleg tega se zavzemamo za javno dostopnost višine plačane dohodnine.
Zavzemamo se, da bi bile dohodninske napovedi dostopne javnosti, ter da se ohrani Agencija za javna naročila, ki po prepričanju stranke pripomore k nižanju stroškov izvedbe javnega naročanja in je ob enem orodje v protikorupcijskem boju. Napoved nekaterih strank o ukinitvi omenjene agencije ocenjujemo za neustrezen ukrep.
Predsednik stranke Gregor Golobič je na novinarski konferenci predstavil nujne ustavne spremembe, ki bi izboljšale slovenski politični sistem. V Zaresu tako predlagamo spremembo referendumske ureditve, in sicer tako, da bi poslancem in državnemu svetu odvzeli možnost zahteve po razpisu referenduma (to možnost bi torej imelo zgolj 40.000 volilk in volilcev). Poleg tega se zavzemamo za uvedbo kvoruma, na podlagi katerega bi se določila veljavnost referenduma, obenem pa zagovarjamo izključitev posameznih vprašanj iz referendumskega odločanja.
Da bi volilkam in volilcem omogočili večji vpliv na izvolitev “svojega” poslanca, predlagamo ukinitev volilnih okrajev in uvedbo preferenčnega glasu, ki bi bil “edina osnova za razdelitev mandatov posameznim kandidatom.”
Glede na nejasnosti ob nedavni razpustitvi parlamenta, ki smo ji bili priča, pa želimo s spremembo ustave pristojnost razpustitve parlamenta ob političnih blokadah prenesti na predsednika države, vlade in DZ.