Programske prioritete za mandat 2011-2015
Predsednik in podpredsednika Zares – socialno liberalni, Gregor Golobič, Darja Radić in Franco Juri, so ob uradnem začetku volilne kampanje na novinarski konferenci predstavili ključne poudarke iz volilnega programa stranke za mandat 2011 – 2015. Programske prioritete izhajajo iz političnega programa, ki ga je stranka sprejela pred volitvami 2008 in smo ga posodobili oziroma prilagodili sedanjim razmeram, ter Manifesta za odgovorno ekonomijo, ki je bil sprejet na oktobrski konvenciji stranke.
Stranka Zares se bo tudi v prihodnje zavzemala za ustvarjenje pogojev, ki bodo omogočili investicijski zagon in nova delovna mesta ter preprečili povečevanje neenakosti.
Kot je uvodoma dejal Gregor Golobič, v Zaresu že od januarja letos, ko smo pripravili dokument Za odpravo blokad, zavračamo kot napačno in dokazano nedelujočo v EU sprejeto politiko krčenja, rezanja in stiskanja. Takšna politika je v nasprotju s ciljem rasti in blaginje. Trdno smo prepričani, da finančna konsolidacija ne sme biti pomembnejša od obnove gospodarske aktivnosti in da bančni sistem ne sme biti pomembnejši od realnega gospodarstva in delovnih mest.
Slovenija bi morala biti znotraj EU aktivnejša pri opozarjanju na zgrešeno politiko kršenja in poiskati zaveznike za spremembe. Slovenija mora znotraj EU najti zaveznike za podporo podaljšanju roka, v katerem naj bi zmanjšali proračunski primanjkljaj na t. i. maastrichtske kriterije iz leta 2013 na 2018. V tem času bi morali dvigniti gospodarsko rast – z naložbami v znanje ljudi, realno gospodarstvo in infrastrukturo.
Zavračamo poenostavljene in protislovne ideje, da pot do okrevanja gospodarstva vodi zgolj preko nižanja davkov, je poudaril Golobič. Po našem prepričanju je vire za investicijski zagon in naložbe mogoče pridobiti zlasti z naslednjimi ukrepi: dvig zgornje stopnje DDV do 2 odstotni točki (pri čemer bi spodnja ostala ista, da ne bi prizadeli socialno občutljivih slojev); prodaja deleža v NLB (ko bi dosegli zadovoljivo kupnino); dokapitalizacija SID banke in njeno preoblikovanje v razvojno banko (ki bi podpirala vlaganja v infrastrukturo in realno gospodarstvo); uzakonitev stanovanjske kreditne sheme za mlade – na podlagi državnih obveznic; koriščenje EU sredstev iz nove finančne perspektive (2013 – 2020).
Odločno zavračamo splošno tezo, da moramo vsi v Sloveniji zategniti pas. “Za tistih 25 odstotkov ljudi, ki živijo na ali pod pragom revščine, bi kakršnokoli dodatno breme pomenilo katastrofo. “Zato bomo nasprotovali vsem ukrepom, ki bi prizadeli socialno šibke sloje”, je dejal Golobič.
Zelo velik problem predstavlja izguba delovnih mest v času krize. Po besedah Darje Radić je eden od pogojev za ustvarjanje novih delovnih mest razbremenitev stroškov dela, zato se med drugim zavzemamo za uvedbo socialne ali razvojne kapice. Upad sredstev, do katerega bi prišlo zaradi zmanjševanja obremenitve stroškov dela, bi morali nadomestiti s povečevanjem stroškov onesnaževalcev. Zato v Zaresu predlagamo zeleno davčno reformo (prenesti del davčnega bremena iz obdavčitve dela na obdavčitev onesnaževanja, porabe energije, naravnih virov in surovin) in naslednje ukrepe: 1 odstotek BDP letno investirati v razvoj zelenih tehnologij in zelenih projektov; spodbude kooperativam, socialnim podjetjem in solastništvu zaposlenih v podjetjih(takšna podjetja bi bila boj odporna na krize, pa tudi odpuščanj bi bilo manj); socialno ekonomijo je treba z 2 % BDP dvigniti na evropsko raven, tj. na 10 % BDP; povečevati sredstva za raziskave in razvoj do 3,6 % BDP – od tega 1,2 % iz javnih virov. Ob tem bi nadaljevali s povezovanjem inovativnih podjetij z znanstvenimi institucijami.
Franco Juri je opozoril na problem povečevanja dohodkovne neenakosti, ki se povečuje in je moteč razvojni faktor. Da bi to zajezili, je po našem prepričanju potrebno omejiti razlike med najvišjo in najnižjo plačo v podjetjih na 10 proti 1. Poleg tega je treba dohodninsko razbremeniti srednji razred in obenem višje obdavčiti najbogatejše, in sicer z uvedbo novega davčnega razreda. Zagotoviti je treba, da so prispevki obvezna kategorija pri izplačevanju plač. Odlog oziroma obročno plačilo prispevkov za pokojninsko in invalidsko ter zdravstveno zavarovanje je treba prepovedati z zakonom. Poleg tega predlagamo tudi uvedbo davka na finančne transakcije, ki pa ga bo mogoče sprejeti le, če ga sprejme celotna EU.