Minister Zupan ne dela v interesu študentov, univerze in znanosti
Dr. Pavel Gantar, tudi sam visokošolski učitelj, je na današnji novinarski konferenci predstavil poziv poslanske skupine Zares predsedniku vlade, naj zamenja ministra za visoko šolstvo, znanost in tehnologijo dr. Jureta Zupana, ker ne deluje v interesu kakovostnega in sodobnega visokega šolstva in znanosti, temveč zaradi ozkih političnih interesov spodbuja konflikte in nesoglasja med ključnimi interesnimi skupinami in s tem ogroža temeljne razvojne cilje Slovenije.
Člana Združenja Zares dr. Stane Pejovnik in Miha Ulčar pa sta opisala vrsto zadreg in težav pri sodelovanju pri pripravi zakona o visokem šolstvu in raziskovalni dejavnosti ter resoluciji o visokem šolstvu, pri čemer ni jasen niti status zakona (ali je osnutek, predlog, ali je umaknjen, ali je v usklajevanju in s kom ipd.).Dr. Pavel Gantar je med drugim dejal, da je stanje na področju visokega šolstva in znanosti tako resno, da bo poslanska skupina Zares uporabila vsa legitimna sredstva, da bi ta negativen trend preprečila, pri tem pa je pojasnil, da v Zares že pišejo interpelacijo, saj obstaja malo možnosti, da bi predsednik vlade Janez Janša prisluhnil in ugodil nasvetu opozicije, četudi bi bilo to koristno za državo. Odločitvi za pripravo interpelacije je, kot pojasnjuje Gantar v pismu Janši, ni botroval le zadnji primer klientelizma in pristranskega podeljevanja proračunskih sredstev, namenjenih za promocijo znanosti, temveč razprava na posvetu o dilemah in perspektivah visokega šolstva in raziskovalne dejavnosti, ki ga je Združenje Zares pripravili junija. Tam se je dokončno potrdilo, da minister Zupan svoje delo opravlja slabo in konfliktno ter izključujoče, tako do akademske in raziskovalne skupnosti, kot tudi do študentov.
V posebnem pismu, ki ga je dr. Pavel Gantar naslovil na ministra za razvoj dr. Žigo Turka pa je ministra brez listnice, ki vodi Službo vlade RS za razvoj, pozval, naj se opredeli do zadnjega spornega javnega razpisa MVZT za promocijo znanosti in naj »s svojo avtoriteto in strokovnostjo upre takšnim praksam razdeljevanja javnih sredstev«.
Dr. Stane Pejovnik je uvodoma pojasnil, da na podlagi dveh ločenih resolucij – o visokem šolstvu in raziskovalni dejavnosti, ni mogoče pripraviti enotnega zakona, pri čemer je predvsem zaskrbljujoče dejstvo, da aktualna vlada v zadnjih letih za obe področji zmanjšuje sredstva (delež BDP). Metodologija, ki jo je ministrstvo za visoko šolstvo, znanost in tehnologijo (MVZT) uporabilo za izračun deleža BDP in se nahaja v predlogu resolucije o visokem šolstvu namreč ni v skladu z metodologijo OECD in vsebuje vse socialne transfere (npr. subvencije za študentsko prehrano), kar ni korektno in je zavajajoče. Opozoril je tudi, da za uresničitev razmeroma ambicioznih ciljev, kot so zapisani v predlogu resolucije, minister dr. Zupan nima potrebnih finančnih sredstev, saj ne uspel zagotoviti dovoljšnjih sredstev niti za potrebe delovanja obstoječega javnega sistema visokega šolstva in znanosti. Dr. Pejovnik, sicer tudi sam dekan fakultete za kemijo in kemijsko tehnologijo, je poudaril, da je po njegovi oceni ljubljanska univerza dobra in se ji ni treba bati konkurence. Sam namreč podpira ustanavljanje zasebnih fakultet, vendar tedaj, ko bodo za delovanje javnih univerz zagotovljena potrebna sredstva in s tem nemoteno delovanje in razvoj. Zato nasprotuje preusmerjanju javnih sredstev za ustanavljanje zasebnih fakultet, ki so v nekaterih primerih celo v lasti tistih, ki so še nedavno vodili vladne organe za visoko šolstvo in so so-avtorji vladnega osnutka/ predloga zakona o visokem šolstvu in raziskovalni dejavnosti.
Miha Ulčar je uvodoma ocenil, da minister dr. Zupan v vsem svojem mandatu ni upošteval partnerjev in drugih akterjev v visokem šolstvu, čeprav je prav tak način temelj bolonjskega procesa v EU.
Naštel je organizacije, ki so se zoperstavile njegovim potezam, med katerimi so Študentska organizacija Slovenije, Rektorska konferenca Slovenije, Nacionalna komisija za kvaliteto visokega šolstva, Združenje delodajalcev Slovenije, GZS, Sindikat vzgoje, izobraževanja, znanosti in kulture Slovenije (SVIZ), celo vladni svet za visoko šolstvo, nekateri sindikati, Inženirska zbornica in Konferenca raziskovalnih inštitutov Slovenije. Zupan je po njegovem odgovoren tudi za zaustavitev že v prejšnjem mandatu začete in usklajene bolonjske reforme, ukinjanje avtonomije univerze in raziskovalnih inštitutov, preusmerjanje študentov z javnih na zasebne družboslovne fakultete, ki jih vodijo oblasti bližnji posamezniki, razvrednotenju izobrazbenih stopenj tisočev diplomantov ipd. Za konec je Ulčar menil, da je »ministru uspelo zagrešiti toliko napak, da je skrajni čas, da to ugotovi tudi predsednik vlade in ministra razreši oziroma minister sam, ki naj ohrani svojo čast, odstopi«.