Nezakonito urjenje paravojaških enot?
Na novinarski konferenci sta Tadej Slapnik in Franci Kek predstavila dokaze, da je v Sloveniji poleg nezakonite trgovine z orožjem potekalo tudi nezakonito urjenje in opremljanje tujih paravojaških enot. Kot kronski dokaz sta predstavila tudi pričanje pripadnika TO, ki je sodeloval pri urjenju hrvaški paravojaških enot stranke HOS Dobroslava Parage na Medvedjeku julija in avgusta 1991.
Tadej Slapnik je v uvodu spomnil, da se v javnosti že vrsto let pojavljajo zaskrbljujoče informacije o urjenju pripadnikov stranke HOS, torej hrvaške paravojaške formacije Dobroslava Parage, v obdobju julija in avgusta 1991 v Sloveniji in opozoril, da je Predsedstvo Republike Slovenije sprejelo sklep o pomoči Hrvaški in s tem odobrilo šele 26. avgusta 1991. Urjenje te paravojaške enote se torej ni odvijalo na podlagi ustreznega sklepa predsedstva.
Predstavila sta tudi magnetogram in video izjavo nekdanjega pripadnika Slovenske vojske Jadrana Rudca, ki je bil del ekipe, ki je po službeni dolžnosti izvajala urjenje omenjene paravojaške skupine. Posnetek njegovih izjav je dosegljiv na spletni strani www.resnicaoorozju.si.
Jadrana Rudeca je Slapnik kontaktiral po tem, ko je na aprilski seji DZ RS Janez Janša sicer priznal, da so se v Sloveniji urili hrvaški prostovoljci, ampak je to predstavil v neverjetni zgodbici o urjenju prostovoljcev, ki naj bi sami prihajali v Slovenijo in med katerimi so pripadniki MORS iskali tiste, ki so služili vojsko v Bihaću z namenom, da bi jih usposobili za diverzantsko akcijo na tamkajšnjo letališče in pri tem pozabil na dejstvo, da bi JLA lahko napadli tudi iz drugih letališč (Batajnica, Mostar, …). Janša se je pri tem skliceval na preiskavo Hrvaške vlade, ki naj bi omenjeno zadevo preiskala in v preiskavi ovrgla. Za Janeza Janšo je torej dokaz o tem, da se na Slovenskem ni urila organizirana paravojaška enota Paragine stranke HOS poročilo Hrvaške Vlade. Slapnik je opozoril, da je prav neverjetno kako v tem primeru Janez Janša zaupa našim južnim sosedom. In da Janša argumentov o nezakonitem urjenju in opremljanju paravojaške skupine v Sloveniji ni ovrgel s poročilom, ki bi ga izdelalo slovensko obrambno ministrstvo.
Slapnik je opozoril, da je Janša zatajil, da obstajajo, oziroma bi morala obstajati (če jih niso uničili) vsaj poročila varnostno obveščevalne službe iz tistega obdobja, ki so ga pripravili po tem, ko se je med urjenjem zgodil izredni dogodek – to je, ko je eksplozija ročne granate poškodovala tudi nekatere tam prisotne slovenske vojake. Takrat naj bi predstavniki OVS, ki naj bi jih tja napotil Andrej Lovšin, opravili razgovore z vsemi odgovornimi za urjenje. Janša tudi ni pojasnil na osnovi katerega sklepa ustreznega slovenskega organa so sploh lahko v Sloveniji urili hrvaške državljane.
Slapnik je povedal, da so Jadrana Rudeca na urjenje napotili njegovi predpostavljeni in da je sodeloval pri obeh urjenjih kot pomočnik vodje urjenja. Opozoril je, da so o urjenju Hosovcev pisali tudi novinarji, relevanten pa je tudi zapis nekdanjega delavca obveščevalne službe Ministrstva za obrambo RS, Braneta Praznika v njegovi knjigi Trgovci s smrtjo.
Tadej Slapnik je povedal: »Na straneh 41-43 o urjenju piše: (povzemam) da so prvi Paragovi prostovoljci v Slovenijo prišli konec julija leta 1991, in to v civilnih oblekah, na kar so jim očitno pripadniki slovenskega obrambnega ministrstva dali uniforme in jih oborožili. Hosovcem je bilo tedaj naročeno – kot piše Brane Praznik, da naj na vprašanja, kdo so, odgovarjajo, da so prostovoljci v TO. Hrano naj bi hosovcem kuhali kuharici, ki sta to prej počeli za rezervno sestavo TO. Praznik tudi piše, da je urjenje te hrvaške paravojaške enote skupaj z Dobroslavom Parago obiskal tudi tedanji šef vojaške obveščevalne službe Andrej Lovšin.«
Praznik je v svoji knjigi tudi zapisal, da naj bi Paraga v govoru pred svojo zasebno vojsko povedal, da urjenje enega vojaka stane 5000 DEM, ena puška kalašnikov pa 1200 DEM. Puške so jim očitno dobavili iz skladišč obrambnega ministrstva. Na podlagi izpovedb prič – tudi g. Redec je to potrdil vemo, da je denimo prva skupina štela okoli 80 prostovoljcev. Če seštejemo ceno urjenja in puške in jo pomnožimo z 80 dobimo znesek 496.000 DEM. Utemeljeno se zato postavljajo številna vprašanja. Kje so ta sredstva? Kdo jih je porabil in za kaj? V zgodbici, ki jo je povedal Janez Janša jih seveda ni omenil.
Slapnik je spomnil, da bi bilo potrebno preveriti tudi ali držijo navedbe, da naj bi drugo skupino, ko se je vračala iz usposabljanja iz Slovenije pri Vukovarju padla v zasedo JLA, ki naj bi z njimi tudi tragično obračunala. Poleg tega je bilo moč v enem od prispevkov v medijih iz takratnega obdobja zaslediti, da naj bi imel Paraga tudi slovenski potni list, kar pomeni, da je imel poleg hrvaškega tudi slovensko državljanstvo. Zato je Slapnik predlagal, da velja preveriti na podlagi česa in kdo mu ga je podelil.
Zaradi navedenih dejstev je Slapnik postavil poslanska vprašanja ministrstvu za obrambo in notranje zadeve zlasti zaradi naslednje izjave neposrednega izvajalca urjenja Jadrna Rudeca:”urili smo mi, kot pripadniki TO, ki smo bili za to posebej izbrani.” Dalje:”Dejansko smo mi, kot pripadniki TO izvrševali ukaz nadrejenih in to smo tudi izvršili.”
Na ministrstvo za obrambo in ministrstvo za notranje zadeve je Slapnik naslovil naslednja vprašanja:
- Kaj o urjenju omejenih hosovcev izhaja iz dokumentacije ministrstva za obrambo iz tistega časa?
- Kaj je v tej zadevi doslej ugotovila OVS?
- Ali ima ministrstvo za obrambo evidentirane prihodke od navedenih urjenj pripadnikov stranke HOS?
- Kolikšni so ti prihodki?
- Je šlo za plačilo v gotovini, transakcijo prek bančnih računov ali kompenzacijo?
- Ali obstaja dokumentacija o predaji materialnih sredstev – pušk in druge opreme – in kaj iz le-te izhaja?
- Kakšne so navedene prodajne cene?
- Koliko orožja in druge opreme je bilo tedaj predane in iz katerih skladišč?
- Kdo je izdal ukaz o izvedbi omenjenega urjenja?
- Kakšen je bil ta ukaz?
- Kateri del ministrstva ali TO je bil pristojen za izvedbo?
- Ali držijo navedbe medijev, da naj bi imel Dobroslav Paraga tudi slovenski potni list oz. slovensko državljanstvo in na kakšen način mu je bil izdan?
MORS je Slapnik tudi pozval, bo pozval, da naj mu pripravi vso razpoložljivo dokumentacijo o tem primeru, ki si jo bo skladno z Zakonom o tajnih podatkih tudi v roku 14 dni tudi ogledal kot član Odbora za obrambo DZ RS.
Prilogi:
2011-06-02-Intervju-Jadran_Rudec (.pdf, 65kb)
2011-06-02-POSLANSKO VPRAŠANJE- urjenje paravojaških enot (.pdf, 65kb)