Vzemite pilulo za pomiritev
…in pustite kontracepcijsko tabletko pri miru. Kampanija za potrditev pokojninske reforme na referendumu je te dni ubrala nekoliko nepričakovane poti na katerih trpi resnica in trezno rezoniranje. Najprej Urška Čepin in sedaj še kontracepcijska tabletka, ki naj bi bila odgovorna za upad rodnosti in posledično za manjše število državljank in državljanov, ki prispevajo v pokojninsko blagajno. Ha, tisti piarovski guruji, ki so si zmislili to “prepričevalno” parolo so očitno prešpricali vsaj nekaj ur predavanj in seminarjev iz metodologije družboslovnega raziskovanja in raje pritegnili konzervativnim zdravnikom ter katoliškim ideologom, ki jim je tabletka že dolgo v napoto, čeprav jih nihče ne sili, da bi jo morali zauživati. Ampak o tem nekoliko pozneje.
Človek se sprašuje kaj je navedlo vlado h kampaniji, ki dviguje tlak recimo temu levo liberalnemu volivcu ali volivki, ki sicer ni navdušen(a) nad reformo, ve pa, da ne gre drugače in da bo vsako odlašanje v prihodnosti prineslo še bolj boleče posledice. Na pladnju ponujam dve razlagi za fenomena “Čepin” in “tabletko”, ki od referenduma utegneta odvrniti tudi tiste, katerih glas “za” je (bil) že zagotovljen.
Prva razlaga prekipeva od dobronamernosti: piarovski strategi kampanije seveda vedo, da nima smisla zapravljati denarja za prepričevanje tistih, ki so že prepričani o potrebnosti reforme. Ti so tako ali tako naši. Denar in napore je treba vložiti za tiste, ki so proti ali neodločeni. Vse lepo in prav. Tako je tudi treba, ampak ali se zavedajo, da lahko s takšno kampanijo, ki temelji na strategiji “šoka” dejansko odvnejo tiste, ki so za, predvsem pa neodločne, ki so dolgo iskali izgovor, da bi bili “proti”, končno pa so ga vendarle našli. Res je uporaba parovske šok terapije, kjer namesto elektrike vskoči Urška Čepin povzroči obči stres tudi pri tistih, ki so prvč slišali za reformo in referendum. Več kot to pa tudi ne. Gre za vprašanje okusa.
Druga razlaga je krajša: ne se čuditi nad Urško in tabletko, ne spraševati po razlogih in iskati racionalne utemeljitve za sporno kampanijo. Kar se dogaja je pač samo izraz “forme mentis”, ki vlada v piarovskih krogih blizu kabineta predsednika vlade, ki organizirajo vladno kampanijo. Do refererenduma je še kakšnih 10 dni, zato moramo biti pripravljeni na vse, saj ne vemo, kaj nam vse še pripravljajo.
Zdaj pa nazaj h kontracepcijski tabletki, ki je kriva za zmajšanje števila rojstev. Ali res? Na seminarjih iz empiričnega družboslovnega raziskovanja vas bodo hitro poučili o napakah pri logičnem sklepanju in pasteh, ki jih ponujajo navidezne vzročno posledične povezave in sklepanja med dve a ali več različnimi pojavi. Kontracepcijska tabletka je pravi primer za to. Propagandno sporočilo pravi, da se je zaradi te nesrečne tabletke število rojstev na letni ravni zmanjšalo iz 34 000 v petdesetih letih na vsega 20 000 v zadnjih letih. To je seveda neumnost. Upada števila rojstev ni vzročno posledično povzročila opevana tabletka – navsezadnje so nekoliko manj praktične pa vseeno učinkovte oblike kontracepcije poznali že od zgodnjih dni človeškega rodu – pač pa sklop dejavnikov, ki jih v zahodnih družbah, seveda tudi v slovenski opišemo s pojmom industrializacija in modernizacija – predvsem pa vstop žensk na trg delovne sile in v izobraževanje, kar se je v Sloveniji začelo dogajati od šestdesetih let naprej, po nekakšni povojni konsolidaciji družbe in z drugo fazo socialistične industrializacije, torej z razvojem predelovalne industije v katerih so zaposlitve našle tudi ženske. Danes študira pretežni del mlade populacije, torej tudi ženske, težko je priti do prvega stanovanja, zato je se prvo rojstvo zgodi razmerom pozno in pozneje kot se zgodi, manjše so možnosti za drugega, da ne govorimo o tretjem ali četrtem otroku. Sploh so že v šestdesetih letih in pozneje številne primerjalne študije urbanizacije, ki so jo razumeli kot proces modernizacije al nemara celo kot proces westernizacije pokazale, da je upad števila rojstev ena od najbolj značilnih pojavnih lastnosti tega procesa. Tabletka torej ni vzrok za upadanje števila rojstev, pač pa zgolj eden od elementov, ki tvori “modernizacijski sindrom” in šele kakšna multifaktorska analiza bi pokazala kakšno specifično vlogo ima tabletka v sklopu teh elementov. Ne posebno velike, če upoštevamo dejstvo v tradicionalnih družbah in nekatere od teh se borijo s prenaseljenostjo, tabletka nima možnosti za uspeh. Torej ne tabetka, pač pa spremembe v družbeni strukturi in vrednotah so odgovorne za dejstvo, da strategija družbenega in individualnega preživetja ni odvisna od populacijske ekspanzije pač pa od številnih drugih bolj normalnih dejavnikov.
Sploh pa je argumet o tem, da je kontracepcijska tebletka kriva za vse še toliko bolj zateleban, če ga soočamo z nasprotnim in nemara bistveno bolj legitimnim argumentom. Odsotnost kontracepcijske tablete v petdesetih letih je kriva za vse! Sledeč piarovski logiki bi lahko enako pametno zatrjevali, da je pokojninski sistem danes padel v krizo, ker se upokojujejo številčno močne generacije “baby booma” iz konca štiridesetih in petdesetih let prejšnjega stoletja. In če bi tedaj poznali tabletko, bi bilo rojstev manj in tudi manj bi se jih danes upokojevalo in bi manj obremenjevali poznejše in številčno šibkejše generacije. Torej, dragi spin off dohtarji, kako torej naprej?
In še obvezno navodilo za uporabo tega prispevka: o možnih stranskih učinkih se posvetujte s samim sabo in glasujte za pokojninsko reformo. Sicer bodo čez kakšnih pet let majhne pokojnine in prazno blagajno pripisovali učinkom aspirina!