Pobuda za sistemsko ureditev probacije
Na današnji tiskovni konferenci je poslanec poslanske skupine Zares, Vito Rožej predstavil stališče poslanske skupine v zvezi s sklicem današnje nujne seje Odbora za notranjo politiko, javno upravo in pravosodje, ki bo obravnaval razloge za operativno delovanje Specialne enote policije v primeru varnostnega dogodka z visoko stopnjo ogroženosti sodelujočih v nedavnem tragičnem dogodku, ki se je zgodil na Zaloški ulici v Ljubljani.
V uvodu je pojasnil, da v poslanski skupini Zares obžalujemo politizacijo tragičnega dogodka in da je z današnjega vidika težko oceniti ali bi drugačna reakcija pristojnih služb lahko spremenila potek dogajanja in preprečila tragedijo.
V nadaljevanju je predstavil predlog sklepa k točki, ki bo danes obravnavana na seji Odbora za notranjo politiko, javno upravo in pravosodje, s katerim pozivamo pristojne državne organe, da preučijo veljavno ureditev obravnave posameznikov, zoper katere se oziroma so se izvrševale kazenske sankcije ter drugi ukrepi, ki jih je izreklo sodišče v kazenskem postopku, ter preučijo možnosti za nadgradnjo sistemske ureditve tovrstne obravnave, ki bi vključevala tudi postpenalno (probacijsko) obravnavo, kot jo poznajo številne države članice Evropske unije in ostale države.
Dogodki v zvezi z družinskim nasiljem in tudi sicer dogodki, povezani s prestopki oseb na pogojnem odpustu v Sloveniji, kažejo na to, da je na tem področju potrebno uvesti sistemske spremembe. Dejstvo je da, večja represija (zapiranje ljudi) ne omogoča učinkovite kaznovalne politike, ampak problem samo odloži ter omogoča ponavljanje kaznivih dejanj. Pomembno je dati večji poudarek resocializaciji in s tem omogočiti boljši vklop v družbo. Probacija pomeni celovito obravnavo obsojene osebe od uvedbe kazenskega postopka, med časom trajanja zaporne kazni in tudi po tem ko je (predčasno) izpuščena na prostost, znotraj ene institucije, tj probacijske službe. Naloge te službe so namenjene nadzoru, usmerjanju prestopnikov in pomoči, z namenom na eni strani pomagati pri vključevanju prestopnikov v družbo in na drugi prispevati k dvigu stopnje varnosti v družbi. V delo z obsojencem so tako vključeni različni profili strokovnjakov, od socialnih delavcev do psihologov in penologov. Probacijska služba zagotavlja informacije in svetovanje pravosodnim organom v okviru (pred)kazenskega postopka, pomoč in podporo prestopnikom, ki jim je odvzeta prostost z namenom, da se jih pripravi na življenje po prestani zaporni kazni in zagotavlja nadzor nad predčasno izpuščenimi. V primeru družinskega nasilja bi probacijska služba prestopniku nudila obvezen psihološki terapevtski program, skozi stalne stike bi nadzorovala njegovo vedenje do žrtve, nadzorovala izpolnjevanje njegovih finančnih obveznosti (npr preživnine ipd), v primeru odvisnosti od alkohola ali drog skrbela za zdravljenje. Poleg tega bi probacijska služba zagotavljala tudi varnost žrtvam.
Prednost sistema probacije v primerjavi z današnjim sistemom je, da omogoča celovito oskrbo storilca in žrtve v vseh fazah postopka v okviru ene institucije. Slovenija je namreč edina država v EU, ki probacijske službe nima.