Janez Janša nadaljuje z zavajanjem in neresnicami
V današnjem odzivu stranke SDS so zapisali, da “Janševa vlada za sporazum o arhivih ni vedela”. Da to ni res, kažejo številni dokumenti, na kar je včeraj opozoril tudi poslanec in vodja PS Zares Franco Juri, ki je dejal, da “poročilo delovne komisije nekdanjega pravosodnega ministra Lovra Šturma postavlja na laž predsednika SDS Janeza Janšo, da njegova vlada ni vedela za sporazum o delni zaprtosti arhiva”.
Kronologija dogodkov in dokumenti jasno kažejo na sprenevedanje Janeza Janše in vnovičen poskus zavajanja slovenske javnosti.
Vlada Janeza Janše je na seji 14. 10. 2008 sprejela zaključno poročilo delovne skupine za oceno dela Slovenske obveščevalno varnostne službe s predlaganimi sklepi. Sestavni del tega poročila je tudi poročilo komisije za izločanje in odbiranje gradiva iz arhiva nekdanje SDV, iz katerega izhaja, da sta Arhiv RS in SOVA sklenila poseben Sporazum o posebnem varovanju in dostopnosti določenega dela arhivskega gradiva.
S sprejetjem omenjenega poročila je vlada Janeza Janše torej potrdila protizakonita dejanja, ki jih Janez Janša danes zanika – zapiranje dela gradiva nekdanje SDV do leta 2044, kar je v direktnem nasprotju s 3. odstavkom 65. člena ZVDAGA in pomeni potrditev njegovega kršenja.
Navedeni dokumenti postavljajo na laž trditve Janeza Janše (Odmevi 22.2.2011), da o omenjenem Sporazumu niti on (kot predsednik vlade) niti vlada nista vedela ničesar.
Ob tem pa v poslanski skupini Zares menimo, da je zagotovo najbolj pomembno v tem trenutku, da pristojni organi raziščejo vse v zvezi s prirejanjem arhivskih dokumentov s strani stranke SDS in ob ugotovitvi morebitne kršitve zakonodaje ustrezno ukrepajo.
V prilogi pripenjamo tudi vse omenjene dokumente.
Zakon o varstvu dokumentarnega in arhivskega gradiva ter arhivih je bil sprejet na seji DZ 6. marca 2006, torej v času, ko je bil predsednik vlade Janez Janša. V 3. odstavku 65. člena ZVDAGA je navedeno:
»(3) Arhivsko gradivo, nastalo pred konstituiranjem Skupščine Republike Slovenije 17. maja 1990, ki se nanaša na nekdanje družbenopolitične organizacije (npr. Zveza komunistov Slovenije, Socialistična zveza delovnega ljudstva, Zveza sindikatov Slovenije, Zveza socialistične mladine Slovenije, Zveza združenj borcev NOV Slovenije, Zveza rezervnih vojaških starešin Slovenije), organe notranjih zadev (npr. policija), pravosodne organe (npr. sodišča, tožilstva, zapori) in obveščevalno varnostne službe, je dostopno brez omejitev, razen arhivskega gradiva, ki vsebuje občutljive osebne podatke, ki so bili pridobljeni s kršenjem človekovih pravic in temeljnih svoboščin ter se nanašajo na osebe, ki niso bile nosilke javnih funkcij.«
Ker zakon govori o tem, da je gradivo dostopno vsem, je Uredba o izločanju gradiva iz arhiva nekdanje Službe državne varnosti Vlade RS iz leta 2007 (6.6.2007), ki zapira dostop do arhivov, protizakonita.
Uredba v 4. členu namreč izrecno navaja »posebno varovanje in dostopnost gradiva« in to iz »razlogov nacionalne varnosti«. Nacionalna varnost pa v zakonu ni kategorija, ki bi bila izvzeta iz eksplicitne določbe, da je vse gradivo varnostno obveščevalnih služb nastalo pred 17. 5. 1990 dostopno brez omejitev. Edino gradivo, ki je po zakonski dikciji veljavnega zakona nedostopno so občutljivi osebni podatki, ki so bili pridobljeni s kršenjem človekovih pravic in temeljnih svoboščin ter se nanašajo na osebe, ki niso bile nosilke javnih funkcij.
Z omenjeno uredbo (podpisnik Uredbe je bil predsednik vlade Janez Janša) je takratna vlada kršila lastni zakon.
Na osnovi 4. člena Uredbe o izročanju gradiva iz nekdanje Službe državne varnosti je 2008 nastal Sporazum o posebnem varovanju in dostopnosti določenega dela arhivskega gradiva, ki sta ga podpisala Andrej Rupnik (takrat direktor SOVA)in dr.Matevž Košir (takrat direktor Arhiva Slovenije). Določbe v omenjenem Sporazumu, s katerimi je določena stopnja tajnosti TAJNO in določena splošna nedostopnost do leta 2044, so v direktnem nasprotju s 3. odstavkom 65. člena ZVDAGA in pomenijo njegovo kršitev.
Na podlagi Uredbe o izročanju gradiva iz nekdanje Službe državne varnosti, je nastalo tudi Poročilo o delu komisije za izločanje in odbiranje gradiva iz arhiva nekdanje službe državne varnosti (15. 7. 2008), ki sta ga podpisala takratni direktor SOVA Andrej Rupnik in tedanji direktor Arhiva Republike Slovenije dr. Matevž Košir. Tudi pri tem poročilu se izkaže, da je Janševa vlada kršila 3. odstavek 65 člena ZVDAGA. Na to kažejo naslednji deli (navedki) iz omenjenega poročila:
»Glede ohranjenega gradiva bivše Službe državne varnosti je komisija ugotovila, da ga je mogoče razvrstiti v dva sklopa … Drugi sklop tvori gradivo, ki se nanaša na obveščevalno in protiobveščevalno dejavnost bivše SDV ter na metode in sredstva dela obveščevalnih in varnostnih služb, tudi Slovenske obveščevalno-varnostne agencije … S strani podpredsednika komisije je bila pripravljena posebna ocena možnih škodljivih posledic v primeru razkritja podatkov nepoklicani osebi (dokument Slovenske obveščevalno-varnostne agencije z dne 1. 7. 2008 ima številko 020-2/2008/13), v katerem je bila gradivu tipa 2 skladno z Zakonom o tajnih podatkih določena stopnja tajnosti TAJNO … V skladu s 65. in 66. členom Zakona o varstvu dokumentarnega in arhivskega gradiva ter arhivih (ur. l. 30/6 – ZVDAGA) preneha stopnja tajnosti TAJNO po štiridesetih letih od nastanka zadnjega dokumenta (tj. leta 2044). Vlada RS lahko na predlog Slovenske obveščevalno varnostne agencije podaljša rok še za 10 let.
Komisija za izločanje in odbiranje gradiva iz arhiva nekdanje Službe državne varnosti je s pripravo, uskladitvijo in izvedbo obeh prevzemov (30. 11. 2007 in 4. 6. 2008) opravila vse naloge, ki so ji bile naložene z Uredbo o izročanju gradiva iz nekdanje Službe državne varnosti.«
Priloge:
Porocilo_o_delu_komisije_za_izlocanje_in_odbiranje_gradiva (.pdf)
Sporazum-SOVA-Arhiv_priloga-ocena_posledic (.pdf)
Zakljucno_porocilo_delovne_skupine_za_oceno_dela_SOVE (.pdf)
Uredba_o_varstvu_dokumentarnega_in_arhivskega_gradiva_2006 (.pdf)