Javni poziv k odstopu predsednice Zdravniške zbornice Slovenije
V Poslanski skupini Zares smo v preteklosti večkrat že opozorili na anomalije, ki se dogajajo v sami Zdravniški zbornici Slovenije oziroma na vprašljivo delovanje njene predsednice.
Prvi večji očitki, tako s strani strokovne kot laične javnosti so na predsednico Zdravniške zbornice Slovenije Gordano Živčec Kalan leteli ob nesrečnem primeru “Nekrep”, ko naj bi bil sam postopek ugotavljanja zdravniške strokovne napake postavljen pod vprašaj. Sama v tem kontekstu ne bom komentirala oziroma ocenjevala postopke odgovornih na zdravniški zbornici. Opozorila pa bi na vprašljivo odločitev predsednice, ki je v lanskem letu na mesto generalnega sekretarja zdravniške zbornice zaposlila nekdanjega inšpektorja za javno upravo, ki je zgolj nekaj mesecev pred menjavo delovnega mesta, v tej isti instituciji opravljal nadzor. Taisti, takrat še inšpektor, je ugotovil, da je zdravniška zbornica napačno vodila postopke odvzemov licenc, predsednici pa je naložil, da izvede ustrezne postopke za pravilno in zakonito odločitev tudi pri obravnavi vloge odvetnika družine Nekrep. Ne glede na odziv zbornice, ki se je z nadaljnjimi ukrepi napake odpravila, je položaj obeh oseb v tem primeru vprašljiv. Da so naša razmišljanja pravilna, nenazadnje dokazuje tudi odziv Komisije za preprečevanje korupcije, ki bo v tem primeru ugotavljala ali gre za kršitev etičnosti in integritete zbornice.
Predsednica Zdravniške zbornice pa je v vlogi v.d. direktorice Zdravstvenega doma Izola lani nadaljevala s svojimi vprašljivimi odločitvami. Septembra je namreč v imenu Zdravstvenega doma Izola sklenila posojilno pogodbo s podjetjem Mabra inženiring v višini 150.000 evrov, kar je po oceni Računskega sodišča vsaj negospodarno ravnanje z javnimi sredstvi, z dejanjem pa je zaradi suma zlorabe položaja seznanjeno tudi državno tožilstvo. Ob tem velja spomniti, da je Zdravniška zbornica Slovenije, ki jo vodi Gordana Živčec Kalan, prav tako v lanskem letu pri istem podjetju kupila poslovne prostore v soseski Dunajski kristali.
V Poslanski skupini Zares bomo pristojnim institucijam prepustili odločanje o morebitnih nezakonitih dejanjih Gordane Živčec Kalan. V dobro slovenskega zdravstva, ugleda slovenskih zdravnikov, med katerimi so mednarodno priznani vrhunski strokovnjaki, dobri in predani zdravniki, zaradi transparentnosti delovanja same zdravniške zbornice, pa pozivamo Gordano Živčec Kalan k odstopu. Dejstvo je, da so na njena vprašljiva in nenavadna dejanja in ravnanja v preteklosti večkrat, poleg drugih pristojnih institucij, opozarjali že njeni zdravniški kolegi, člani zdravniške zbornice Slovenije, vendar se spremenilo ni nič. Sprašujemo se, ali takšnemu vehementnemu obnašanju Živčec Kalanove botruje tudi zakonsko določeno obvezno članstvo v zdravniški zbornici?
V Poslanski skupini Zares zaradi vedno novih in na nek način vedno bolj vprašljivih dejanj predsednice Zdravniške zbornice Slovenije pričakujemo, da bo v dobro slovenskega zdravstva in zaposlenih na tem področju Gordana Živčec Kalan sama ponudila svoj nepreklicni odstop. Ob tem pa upamo, da bo za predsedniško mesto kandidirala oseba, ki bo z osebno integriteto, strokovnostjo in vizijo, uspešno vodila slovensko zdravniško zbornico ne glede na obveznost oziroma prostovoljnost članstva v njej. Prepričani smo namreč, da je v slovenskem zdravstvu še vedno ogromno takih ljudi, ki bi s svojimi kompetencami in voljo zdravniški zbornici in njenim članom povrnil veljavo in ugled, ki ji kot krovni organizaciji slovenskega zdravstva pritiče!
Cvetka Zalokar Oražem
Vodja Poslanske skupine Zares