O odpovedi soglasij zdravnikov za nadurno delo
Vodja poslanske skupine Zares Cveta Zalokar Oražem je predsedniku vlade Borutu Pahorju, ministru za zdravje dr. Dorijanu Marušiču in predsedniku Sindikata zdravnikov in zobozdravnikov Slovenije FIDES g. Konradu Kuštrinu poslala JAVNI POZIV, v katere piše:
V Poslanski skupini Zares z zaskrbljenostjo spremljamo nastalo situacijo zaradi odpovedi soglasij zdravnikov za nadurno delo oziroma opravljanje dežurstev. Posledice, ki jih lahko pričakujemo, so nepredvidljive, žal pa se lomijo na hrbtih bolnikov. Kljub vsemu pa smo prepričani, da v tem trenutku ni nikakršnih razlogov in potreb za takšno zaostrovanje, ki je nastalo s 1. septembrom 2010, ko so odpovedi začele veljati.
Ko smo v Državnem zboru julija letos sprejemali novelo Zakona o sistemu plač v javnem sektorju, smo, zavedajoč se težav in neusklajenosti, sprejeli amandma, s katerim smo določili 4-mesečno prehodno obdobje, s katerim smo uveljavitev spremembe načina obračunavanja dežurstev prestavili na 01. januar 2011. V obrazložitvi je bilo namreč jasano zapisano, da se amandma sprejema zlasti zaradi dejavnosti zdravstva, “kjer je zaradi vsebine in specifike zagotavljanja neprekinjenega zdravstvenega varstva smiselna in diferencirana določitev dežurnih delovnih mest bistvenega pomena za kvaliteto, varno in racionalno izvajanje zdravstvenega varstva. Opredelitev delovnih mest, na katerih se bo izvajalo dežurstvo, zahteva več časa tudi zaradi morebitne širitve nabora delovnih mest v kolektivni pogodbi, kar je predmet pogajanja s socialnimi partnerji. Uveljavitev določb zakona s 1. januarjem 2011 bo torej omogočila načrtovan prehod na izvajanje in plačevanje dežurstev, kot je predlagano s tem zakonom.”
Prepričani smo bili, da štirje (4) meseci pomenijo dovolj, da tako vlada kot predstavniki zdravnikov in zobozdravnikov sprejmejo usklajeno rešitev, ne samo na področju dežurstev, ampak tudi širše (višina osnovne plače, dežurstva, preučitev različne odsotnosti zdravnikov). Vsi napori v Državnem zboru so bili torej usmerjeni v to, da bi obema stranema dali dovolj časa za resne pogovore, usklajevanja in iskanje kompromisa.
Žal pa danes ugotavljamo, da so se zdravniki odločili, da soglasja umaknejo že s 01. septembrom 2010. Zato javno sprašujemo, predsednika sindikata zdravnikov in zobozdravnikov Slovenije, gospoda Konrada Kuštrina, zakaj so pravzaprav javno pozivali in nazadnje dosegli umik soglasij za nadurno delo oziroma dežuranje že s 01. septembrom 2010??
Prav tako pa pozivamo tudi Vlado Republike Slovenije, da čim prej pristojnemu ministru, dr. Dorijanu Marušiču, za potrebna pogajanja podeli vsa pooblastila, vključno z možnostjo odpiranja kolektivne pogodbe! V Poslanski skupini Zares namreč podpiramo stališča in načine razreševanja nastalih težav na zdravstvenem področju, kot nam jih je predstavil pristojni minister, vključno z možnostjo pogajanj o spremembah kolektivne pogodbe.
Očitno je, da se nesoglasja med pogajalskimi stranmi lomijo predvsem na bolnikih, saj na določenih področjih nastala situacija že ogroža dostopnost bolnikov do zdravstvenih storitev. Zato je toliko bolj pomembno, da obe strani k razreševanju pristopita razumno in odgovorno, pri čemer menimo, da bi moral Fides oziroma zdravniki popustiti pri svojem umiku soglasij, saj je plačilo oziroma način izračunavanja plačil za opravljeno nadurno mesto ostal nespremenjen vse do januarja prihodnje leto, vlada pa bi za ustrezno rešitev morala pristopiti tudi k odpiranju kolektivne pogodbe.
V Poslanski skupini Zares pričakujemo razumen in odgovoren pristop k pogajanjem na obeh straneh in pozivamo, da se 4-mesečno prehodno obdobje, v katerem bi zdravniki za dežuranje prejemali plačilo po starem sistemu, izkoristi za sprejem rešitev še pred 01. januarjem 2011.
Cvetka Zalokar Oražem,
Vodja PS Zares