Protestiram!
Protestiram!
V včerajšnjih Odmevih Televizije Slovenija je bil ob pogovoru o rebalansu proračuna in o varčevalnih ukrepih za leto 2010 objavljen tudi prispevek, v katerem je bil suhoparno naveden podatek, da v okviru Ministrstvu za kulturo deluje dvaintrideset zavodov, za nameček pa še ena agencija. Tako kot je tudi sicer tekel pogovor o številkah, ki so jih nekateri udeleženci zavajajoče razlagali, je zgolj podatek o zavodih in agenciji Ministrstva za kulturo v kontekstu, v katerega je padel, zavajajoč. V kontekstu bohotenja državne uprave namreč. Zato zahtevam objavo protesta.
Javni zavodi, o katerih je bil govor, so namreč muzeji, galerije, gledališča in drugi javni zavodi, ki v državi obstajajo tako rekoč od leta 1991! Vsi ti so del narodove biti, steber ustvarjanja v Sloveniji in konstitutivni del slovenske kulturne mreže.
Na osnovi prispevka bi bilo mogoče sklepati, da bi bilo še najbolje, če bi jih kar ukinili – ali pa Ministrstvo za kulturo spremenili v en sam, enoumen javni zavod. S tem bi zanikali vse, za kar gre v kulturi in za kar gre ustvarjalcem: avtonomijo, ki je edini steber kakovostnega ustvarjanja. Avtonomnost je bil tudi razlog za ustanovitev Javne agencije za knjigo; predlog zanjo je bil enoglasno sprejet v času prejšnje vlade.
S tem ko javna RTV prebivalkam in prebivalcem Slovenije sporoča, da se na področju kulture kopiči in (neracionalno?) bohoti preveč ustanov, jim obenem sporoča, da je kultura v tej družbi odveč.
V zadnjih tednih smo veliko brali in poslušali o neracionalni in nenamenski porabi javnih sredstev na RTV Slovenija, o nezagotavljanju obveznih kvot lastne produkcije neodvisnih producentov, o slabi gledanosti televizijskega programa, o neverjetnih pogodbah urednikov in o dodatnih plačilih direktorju RTV – za delo, ki bi ga moral opraviti v okviru rednih del in nalog. In mimogrede, njegova plača je najvišja med direktorji javnih zavodov!
Protestiram proti razpihovanju nestrpnosti do kulture – še posebno, ker se to dogaja v času, ko kulturni sektor deli usodo drugih segmentov družbe ter s skrbnim varčevanjem sodeluje pri vzdržni in socialni državi, daleč od jonskih scenarijev. Ob tem pa (»odvečni«? ) javni zavodi in nevladni sektor ustvarjajo vrhunske projekte, ki so v čast slovenskemu narodu!
Majda Širca,
ministrica za kulturo