Slapnik podpira URSIL
Poslanci Zares – nova politika smo se maja 2010 odzvali na apel slovenskih kulturnih društev, ki so ga na 4. protestnem shodu proti SAZAS-u v Račah naslovili na poslance državnega zbora. Opozorila o razdiralnem in ponižujočem odnosu SAZAS-a do kulturnih društev, ki v lokalnih okoljih s svojo dejavnostjo ohranjajo kulturno dediščino smo predstavili tudi pristojnim na Uradu za intelektualno lastnino RS in jih pozvali k ukrepanju.
V mesecu februarju je PS Zares – nova politika na Urad za intelektualno lastnino naslovila izhodišča za pripravo sprememb avtorske zakonodaje, s katerimi se bodo odpravile anomalije na področju zaščite avtorski pravic v Sloveniji. Zaradi tega, smo bili posamezni poslanci Zares- a s strani SAZAS-a označeni za politikante, ki želijo avtorjem ukiniti njihove pravice. Tovrstne obtožbe smo argumentirano zavrnili in nadaljevali s prizadevanji, da pristojne državne institucije v skladu s pristojnostmi ukrepajo v smeri odprave nezakonitih ravnanj na področju ščitenja avtorskih pravic v Sloveniji.
Zaradi vsega tega nas veseli, da je Urad za intelektualno lastnino SAZAS pretekli teden pozval, da popravi statutarne določbe, da bodo v skladu z veljavnim Zakonom o avtorskih in sorodnih pravicah in s tem omogoči, da bodo v Sloveniji enakopravno zaščitene in plačane avtorske pravice vsem avtorjev in ne le peščici privilegiranih.
Iz poziva SAZAS-u (v priponki), ki ga je poslal Urad za intelektualno lastnino RS (v vednost so ga prejela zainteresirana kulturna društva, ki so ga poslala tudi nam) je razvidno, da je bilo naše zavzemanje za transparentnejše delovanje Sazasa in spremembo zakona v tej smeri pravilno. Iz obrazložitvi poziva je namreč razbrati, da si je 36 avtorjev leta 2008 v povprečju razdelilo vsak po skoraj 400.000 evrov oziroma po drugem izračunu vsak po cca 140.000 evrov. 2300 avtorjev je prejelo v povprečju 500 evrov, skupina, v kateri je med 2650 in 5650 avtorjev, pa ni prejela nič.
Na drugi strani je Sazas računal amaterskim kulturnim društvom, tako partizanskim, kot cerkvenim za razne dogodke od jutranje budnice do planinske pesmi na Šmarni gori, od 60 do 970 evrov. Za primerjavo lahko navedemo, da je v Nemčiji plačilo avtorskih pravic v višini 15 evrov za koncert brez vstopnine in 36 evrov za ostale koncerte amaterskih društev. V Franciji amaterska društva ne plačajo nič, če gre za nepridobitno dejavnost. Po izračunih Urada za intelektualno lastnino naj bi si posamezni člani Sazasovih organov za eno sejnino na osebo izplačali po 1.300 evrov bruto. Ob tem pa so licemerno za delavce Mure nakazali 1.000 evrov pomoči.
V stranki Zares podpiramo prizadevanja Urada za intelektualno lastnino. Pozivamo pa tudi ostale pristojne državne organe, da v skladu s svojimi pristojnostmi ukrepajo v smeri zagotavljanja zakonitega delovanja SAZAS-a. Od Urada za intelektualno lastnino RS tudi pričakujemo, da pripravi nov zakon, ki bo zagotovil večjo transparentnost delovanja kolektivnih organizacij in bo pravičnejši do vseh avtorjev in tudi do uporabnikov avtorskih del. Pri urejanju področne zakonodaje tudi predlagamo, da se predvidi poseben solidarnostni sklad za avtorje, ki so po svojem uspešnem obdobju zašli v socialno stisko. Njim bi namreč že ena desetina SAZAS-ove sejnine pomenila veliko.
Tadej Slapnik
poslanec Zares – nova politika
PRILOGA: