Po srečanju predsednikov koalicijskih strank
Gregor Golobič, predsednik stranke Zares, je po današnjem srečanju predsednikov koalicijskih partnerjev novinarjem odgovarjal na vprašanja v zvezi z nedavnim dogajanjem v koaliciji, interpelacijo ministrice za notranje zadeve, ter o podaljšanju javne razprave o pokojninski reformi.
Odgovoril je na vprašanje o možni rekonstrukciji vlade v smislu medsebojnih odnosov: “O tem teče razmislek že dlje časa, o tem smo govorili že po 100 dneh vladanja in po evropskih volitvah. Ves čas presojamo način delovanja vlade. Kdor išče zadovoljstvo, v teh časih ni v vladi -a tu gre za opravljanje dolžnosti in to želiš opravljati po najboljših močeh in s čimmanj ovirami, ki bi stale na poti in bi bile odveč. Doslej smo že imeli nekaj predlogov, to dosegamo tudi s četrtletnim srečevanjem koalicije na najvišji ravni, ministrov in poslancev, vodij strank.”
Povedal je, da koalicijski sporazum, tako kot vsi takšni doslej v Sloveniji, vključuje določilo, da koalicijske stranke ne podpirajo razrešitve ministrov koalicije. Vendar pa, je poudaril, “to ne pomeni, da poslanci nimajo svobode odločati po svoji vesti. Vendar, če ravnajo na tak način, proti presoji in premisleku mandatarja, ki je ključen tvorec koalicije, naj stranka potegne konsekvenco in sama reče, da v takšnih okoliščinah odstopa od takšnega sporazuma, saj je z njim sprejela določene obligacije.”
Stališče do pokojninske reforme bo stranka Zares zavzela tudi v četrtek na seji sveta stranke. Ob tem je v razmislek postregel tudi s podatkom Eurostata o gibanju populacije: “Če imamo leta 2010 v Sloveniji 23.000 devetnajst let starih ljudi, jih bo leta 2023 samo še 18.000, leta 2031 pa jih bo vnovič šele 20.000. Najbolj krut univerzalni zakon je zakon, ki se nanaša na demografijo. Tu ni mogoče improvizirati, ni bližnjic – ta zakon je neizprosen. To velja tudi za prilagajanje šolskega sistema, ki lahko v tem vidi tudi priložnost za dvig kakovosti, je pa seveda velik izziv za starajoče se družbe, kot je evropska in tudi slovenska, kako bo uredila zdravstveni sistem in naredila vzdržen pokojninski sistem. Ta pokojninska reforma predstavlja problem naše generacije, ne generacij, ki so že v pokoju ali tik pred njim.“
Tema o Barbari Brezigar “ostaja odprta. Minister Zalar interpretira sedanje dogajanje kot prekinitev postopka, čakajoč na presojo Ustavnega sodišča – o odvečnosti te poti na Ustavno sodišče sem jaz svoje povedal, tudi ministrica Irma Pavlinič Krebs. Ne more pa nihče, ne vlada, ne jaz kot član vlade, v zvezi s tem narediti nič, saj je to v pristojnosti ministra Zalarja.” Glede glasovanja o tem na vladi je povedal: “Sem za to, da ravna, kot meni, da je prav. Če še misli, da so bile kategorične ocene, ki jih je podal, utemeljene, je logično, da potegne konsekvenco. Ta konsekvenca seveda pomeni, da vlada o njegovem predlogu odloča, a predlog mora najprej podati.”