Franco Juri pred razpravo Državnega sveta
V torek bo Državni svet razpravljal in odločal o Zakonu, ki ustanavlja dve novi občini; Mirna in Ankaran. Namen skupine svetnikov predlagateljev seje je, da DS z izglasovanjem veta vrne zakon državnemu zboru, kjer bi bila za njegovo potrditev potrebna absolutna večina poslank in poslancev.
Predlagana ustanovitev občin temelji na nedvoumnih izidih posvetovalnih referendumov v omenjenih krajevnih skupnostih. Referenduma, z volilno udeležbo, ki je v obeh primerih znatno prekoračila polovico volilnih upravičencev, in sta spričo tega povsem legitimna, sta bila možna le na podlagi predhodnega spoznanja in potrditve, tako v vladi, kot v državnem zboru, da sta pobudi zakoniti in ustavni. Tudi z vidika spoštovanja posebnih pravic (v KS Ankaran živečih pripadnikov italijanske narodne skupnosti), ki jih zakon in ustanovni dokument narodno mešane občine zagotavljata.
Tako kot poslanci imajo državni svetniki pravico da glasujejo po lastni vesti, ne glede na rezultata posvetovalnih referendumov. A pri tem se morajo zavedati, da s svojo odločitvijo lahko potrdijo ali zavržejo eno od osnovnih načel demokracije.
V teh dneh se je, zlasti v zvezi z nastajajočo občino Ankaran, razplamtela prava histerija, po tistem, ko je nasprotnikom njene ustanovitve spodletel poskus izigravanja zakona in rokovnika z raznoraznimi postopkovnimi zapleti in zamudami in jim ni uspelo prepričati večine poslank in poslancev državnega zbora.
Priče smo močnim pritiskom, vrtincu neracionalnosti, obtožbam izdajstva in tudi zahrbtnega zločinstva na račun zagovornikov referendumske volje, in celo “civilni” pobudi, ki jo vodi sam župan MOK ob operativni podpori občinskih uslužbencev. Pobudo, ki je namenjena zbiranju podpisov za vsedržavni zakonodajni referendum, ki naj bi izničil voljo Ankarančanov, so poimenovali po zgodovinskem Titovem vojnemu geslu iz časov druge svetovne vojne ( “Tujega nočemo, svojega ne damo!“), kar ustvarja v javnosti psihologijo spopada in obtoževanja namišljenega sovražnika.
Pobudniki občine Ankaran so vselej nastopali civilizirano, kulturno, demokratično in brez nikakršnih agresivnih parol. Nikdar niso žalili in ožigosali drugače mislečih. Dali so lekcijo demokratične kulture in državljanskega dostojanstva .
Cenjene državne svetnike vabim k treznemu razmisleku o resničnih ozadjih žolčnega nasprotovanja novima občinama in jim predlagam, da se odločijo skladno z referendumsko voljo neposredno prizadetih državljank in državljanov.
Prepričan sem, da bosta tudi v Državnem svetu obveljali modrost in demokratična kultura, in da ne bo potrebe po ponovnem glasovanju v državnem zboru.
Franco Juri
poslanec Zares