Poslanci ne morejo nadzorovati preiskave o sebi in svojih kolegih
Člani parlamentarne Komisije za nadzor obveščevalnih in varnostnih služb, ki prihajajo iz vrst koalicijskih strank, so po današnji seji omenjene komisije podali naslednjo izjavo.
Komisija DZ za nadzor obveščevalnih in varnostnih služb je na današnji seji ob obravnavi točke dnevnega reda z naslovom “Izvajanje prikritih preiskovalnih ukrepov v kriminalistični preiskavi dveh poslancev, ministra in župana ter izvajanje tajnega policijskega delovanja s sodelovanjem (civilne) osebe” odločila, da bo ne glede na omenjene ukrepe policije svoje delo pri nadzoru policije opravljala v skladu z zakonom in poslovnikom. Sklenjeno je bilo le, da policija v konkretni zadevi zaradi vpletenosti poslanca in obenem tudi člana komisije, Zmaga Jelinčiča Plemenitega, začasno ne bo dajala informacij.
Direktor policije je v skladu s 27. členom Zakona o nadzoru obveščevalnih in varnostnih služb komisijo obvestil, da bo predlagal vladi, da se za določen čas odloži dajanje podatkov komisiji oziroma odloži nadzor v omenjenem primeru. Slednje pomeni, nič več in nič manj kot to, da se bo vlada šele odločila, ali se v posameznem primeru nadzorovanega ukrepa ali več med seboj povezanih nadzorovanih ukrepov nadzor začasno odloži, in sicer zaradi razlogov:
- če bi to resno ogrozilo uspešen potek posamezne dejavnosti nadzorovane obveščevalne službe posebnega pomena za nacionalno varnost, ki še ni zaključena;
- če bi to resno ogrozilo uspešen potek predkazenskega postopka, ki še ni zaključen;
- če bi to resno ogrozilo uspešno izvedbo posameznega ali več med seboj povezanih nadzorovanih ukrepov, ki še niso zaključeni;
- če obstaja resna nevarnost, da bi bilo s tem ogroženo življenje ljudi;
- če obstaja resna nevarnost, da bi bilo s tem omogočeno razkritje zaščitenega vira informacij.
Ko bo vlada o tem odločila, oziroma če bo sprejela predlog direkotrja policije, to v ničemer ne pomeni, da bo v omenjenem primeru nadzor komisije onemogočen. Komisija namreč lahko z dvotretjinsko večino vseh članov komisije odloči, da se kljub sklepu vlade o začasnem odlogu nadzora ta nadzor izvrši.
Zato se nam odzivi predsednika komisije Zvonka Černača o tem, da v Sloveniji ni več nobenega nadzora policije oziroma, da ima nadzor ena politična stranka, zdijo pretirani in zavajujoči.
Kot kaže je predsednik komisije Zvonko Černač v svoji vnemi (slednja se ga loteva vsakokrat, kadar želi vladajočo koalicijo obtožiti oviranja izvrševanja parlamentarnega nadzora) s svojimi izjavami prehitel tako odločitev vlade kot tudi komisije, ki jo vodi. Komisija je namreč obravnavo te točke le prekinila in jo bo nadaljevala, ko bo pridobila omenjeni sklep vlade. To pa ne pomeni, da ne more opravljati nadzora nad vsemi preostalimi zadevami policije.
Podpisani člani komisije, za razliko od predsednika komisije, nimamo nobenih zadržkov ali težav v zvezi z omenjeno policijsko preiskavo – četudi se preiskujejo ravnanja in dejanja ministra iz vrst koalicije – zato nas čudi, zakaj predsednik komisije tako vztraja pri izjavah, da je Slovenija policijska država, da se pojavljajo dvomi o profesionalnosti policije, da represivne aparate obvladuje politična stranka itd..
Prepričani smo, da komisija v primeru, ko organi pregona preiskujejo morebitna kazniva dejanja člana te komisije Zmaga Jelinčiča Plemenitega in pa strankarske funkcionarje iz vrst politične stranke, iz katere izhaja predsednik komisije (Robert Časar), nadzora zaradi možnosti političnih pritiskov na delo policije ne more opraviti vsaj dokler ni končan predkazenski postopek.
Dušan Kumer
PS SD
Franci Kek
PS Zares
Anton Urh
PS DeSUS