Zares zaradi vladne brošure pozval računsko sodišče k reviziji
Poslanska skupine ZARES je na računsko sodišče danes poslala predlog, naj (v skladu z določbami zakona o računskem sodišču) revidira pravilnost in smotrnost poslovanja Službe Vlade RS za razvoj v primeru izdaje zloženke “Slovenija včeraj, danes, jutri”, ki jo je prejelo 731.000 gospodinjstev po vsej Sloveniji.
Uporaba barv, slogana in drugih elementov v zloženki ter dejstvo, da se Janez Janša v brošuri ni podpisal kot predsednik vlade, pač pa zgolj kot Janez Janša, namreč kažejo na utemeljen sum, da gre za nenamensko porabo davkoplačevalskega denarja za volilne namene vladajoče stranke SDS, ki sicer javno ves čas razglaša, da ne vodi volilne kampanje. “Zloženka je propagandni material, namenjen poveličevanju politične stranke SDS,” je na novinarski konferenci opozoril poslanec Zares dr. Pavel Gantar.
Poleg omenjenega je zelo nenavadno tudi dejstvo, da je vsebina brošure precej drugačna od tistega, kar je na izredni seji državnega zbora ob obravnavi problematike koncentracije lastništva in kapitala govoril predsednik vlade Janez Janša. V brošuri namreč Janez Janša (kot državljan) predstavlja Slovenijo z veliko mero optimizma in jo uvršča ob bok najbolj razvitih evropskih držav, ki pospešeno in dobro rešujejo socialne, gospodarske in druge probleme. Kot predsednik vlade pa je na omenjeni izredni seji državnega zbora Janez Janša predstavil povsem drugačno sliko Slovenije. “Takrat je namreč dejal, da je v državi vse narobe, da ji vladajo tajkuni in drugi nepridipravi, s čimer je Slovenijo uvrstil nekam med Albanijo in Romunijo,” je dejal Gantar.
Sedanja vlada po Gantarjevih besedah že ves mandat deluje na način: za vse, kar je dobrega, je zaslužna ta vlada, za vse, kar gre narobe, pa so krivi drugi. Prav bi bilo, da bi vsaj ob zaključku mandata vlada zmogla prevzeti odgovornost v celoti – tako za dobro kot tudi za slabo. A tega očitno ne bomo dočakali, je sklenil Gantar.
V skladu z zakonom o računskem sodišču mora računsko sodišče upoštevati najmanj pet predlogov za revizijo, ki jih nanj naslovi državni zbor, od tega najmanj dva predloga iz vrst opozicijskih poslancev. Kot nam je znano, računsko sodišče v koledarskem letu 2008 še ni prejelo nobenih predlogov poslancev za revizijo, zato v Zaresu pričakujemo, da bo našo pobudo za revizijo poslovanja Službe Vlade RS za razvoj v primeru izdaje omenjene zloženke obravnavalo.