Znova opozorila zaradi pomorov čebel
Poslanka Zares Cveta Zalokar Oražem je na novinarski konferenci kritično ocenila zadnje poteze kmetijskega ministrstva (MKGP) in kmetijske inšpekcije v zvezi z zadnjimi nepojasnjenimi pomori čebel.
Poslanka je izrazila odločno nasprotovanje potezi predsednice parlamentarnega odbora za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano Marjetke Uhan (NSI), ki je na zahtevo Zaresa sicer sklicala nujno skupno sejo (s parlamentarnim odborom za okolje in prostor), vendar je izbrala povsem neprimerno uro in na sejo ni povabila vrste neodvisnih strokovnjakov in nevladnih organizacij, ki jih je predlagala poslanska skupina ZARES.
Predsednica parlamentarnega kmetijskega odbora Marjetka Uhan (NSI) je sklicala skupno nujno sejo obeh parlamentarnih odborov o ravnanju in nadzoru nad uporabo fitofarmacevtskih sredstev (FFS) ter okoljskih posledicah njihove uporabe v sredo, 28. maja, ob 20. uri oziroma po končani 39. redni seji državnega zbora. Zalokar Oražmova takšnemu ravnanju nasprotuje, saj je očitno namen koalicije zmanjšati pomen problema pomanjkanja nadzora nad uporabo FFS in se izogniti široki razpravi s predstavniki civilne družbe in neodvisne stroke.
Zato je Poslanska skupina Zares znova pozvala Uhanovo, naj povabi neodvisne strokovnjake in nevladne organizacije, ki se ukvarjajo s FFS. Poleg tega je Zalokar Oražmova ocenila, da pristojne vladne službe še vedno ne izvajajo ukrepov, ki smo jih sicer predlagali v sprejem obema parlamentarnima odboroma.
Poslanka je opozorila tudi na “fiasko” slovenskega predsedovanja EU, saj kmetijski minister Iztok Jarc ni uspel najti političnega soglasja, da bi kmetijski ministri na zadnjem rednem zasedanju pred dnevi dosegli politično soglasje in podprli predlog nove uredbe o dajanju FFS v promet (strožje od veljavne in zastarele direktive o pesticidih iz l. 1991), ki bi lahko šla v drugo branje v Evropski parlament in jo je ta prvič že podprl. “Očitno je, da je (slovenska) politika liberalizacije dostopa do FFS v EU dobila klofuto“, je ocenila Zalokar Oražmova.
Predlog uredbe, ki naj bi predstavljal politični kompromis, je zavrnila Francija, kritično pa ga je ocenila tudi evropska komisarka za zdravje z obrazložitvijo, da EU ne more dovoliti registracije aktivnih snovi, ki bi jih morali prepovedati zaradi ogrožanja zdravja – povzročanja raka, mutacij in neplodnosti.
Zalokar Oražmova je ocenila tudi včeraj objavljeno poročilo kmetijske inšpekcije o izrednem nadzoru nad izbranimi 27 prodajalnami FFS ob meji s Hrvaško. Po mnenju Zaresa je že sam izbor nenavaden, saj najbrž ne gre pričakovati, da se bodo, iz drugih držav nezakonito vnešeni pripravki znašli na policah prodajaln (temveč se prodajajo na črnem trgu). Nepravilnosti v samih prodajalnah FFS se lahko dogajajo kjerkoli oziroma na celotnem ozemlju države.
Iz inšpekcijskega poročila med drugim izhaja izjemno zaskrbljujoč podatek, da prodajalci kršijo zakon in prodajajo FFS kupcem brez preverjanja, ali imajo opravljen izpit iz fitomedicine za posebej nevarna sredstva (v 5 od 27 primerov). Za to so inšpektorji izrekli najnižje določene kazni (po 800 € namesto 20.000 € možnih). Še bolj strašljivo pa je podatek, ocenjuje poslanka, da FFS v prodajalnah prodajajo prodajalci brez ustrezne izobrazbe oziroma opravljenega strokovnega izpita (v 4 od 27 primerov).
Analize mrtvih čebel v domžalskem primeru so pokazale tudi, da se uporablja aktivna snov, ki je v EU prepovedana že šest let, kar potrjuje bojazni, da je ravnanje s FFS v Sloveniji ušlo izpod nadzora. Nesprejemljivo je, da kmetijsko ministrstvo še vedno ni predložilo konkretnega načrta, na podlagi katerega bi zmanjšali uporabo FFS in zagotovili njihovo pravilo uporabo (v skladu z načeli dobre kmetijske prakse).
Zalokar Oražmova je ob tem poudarila, da podpira zahteve Čebelarske zveze Slovenije, ki zahteva sprejem posebnega čebelarskega zakona, izplačilo odškodnin za pomore čebel, spremembo davčne zakonodaje in, da veterinarski inštitut nemudoma pripravi navodila čebelarjem, kako naj zatirajo čebelji škodljivec varoo.
Poslanka Zalokar Oražmova je sklenila, da “smo v Zares vse bolj prepričani, da je treba bistveno poostriti pogoje ravnanja s FFS, vključno z zakonom o FFS“.