Krepitev sodelovanja javnosti pri odločitvah
V Ljubljani se je v četrtek dopoldne začela dvodnevna konferenca o participaciji civilne družbe v Evropi, ki je namenjena izmenjavi izkušenj glede sodelovanja državnih organov in nevladnih organizacij, promociji implementacije Kodeksa dobrih praks ter oblikovanju baze primerov dobrih praks vključevanja civilne družbe v procesih odločanja. Konferenco je odprla ministrica za javno upravo Irma Pavlinič Krebs, ki je v uvodu poudarila, da nevladne organizacije in Svet Evrope opravljajo pomembno poslanstvo, ko ozaveščajo javnost o pomembnih vsebinah in so zaradi tega uvrščene višje na političnih agendah.
Konferenca »Civil Participation in Europe« (Participacija civilne družbe v Evropi), ki se jo udeležuje več kot 90 predstavnikov nevladnih organizacij in državnih organov iz 18 evropskih držav in evropskih institucij, poteka v okviru slovenskega predsedovanja Odboru ministrov Sveta Evrope, ki jo organizirajo Ministrstvo RS za javno upravo, Sekretariat Konference mednarodnih nevladnih organizacij pri Svetu Evrope in Zavod Center za informiranje, sodelovanje in razvoj nevladnih organizacij (CNVOS). Ministrica Pavlinič Krebs je v nagovoru izpostavila človekove pravice kot ene izmed ključnih vsebin ter poudarila aktivnosti za krepitev demokracije in pravne države ter izboljšanje stanja na tem področju. Ob tem je opozorila, da se je Slovenija med drugim zavzemala za nadaljevanje procesa reforme Evropskega sodišča za človekove pravice, si prizadevala za krepitev enakosti med spoloma, namenila velik poudarek medkulturnemu dialogu ter nadaljevala s promocijo pravic otrok in se posvetili boju proti terorizmu, organiziranemu kriminalu in korupciji ter boju proti trgovini z ljudmi. Pri tem je ministrica poudarila, da je za uveljavljanje človekovih pravic in visokih standardov demokracije vključevanje javnosti in še posebej civilno družbenih organizacij v procese odločanja izjemnega pomena. Ob koncu nagovora je ministrica opozorila še na pomembnost Resolucije o normativni dejavnosti, ki bo kmalu obravnavana v Državnem zboru in izpostavila pomen skupne zavesti o tem, da spremembe lahko uspešno izvajamo le na podlagi dobre obveščenosti, možnosti vplivanja na odločitve in ob visoki stopnji medsebojnega zaupanja, pri tem pa je zelo pomembno sodelovanje javnosti in posebej civilno družbenih organizacij pri sprejemanju odločitev.
Konference se udeležuje tudi predsednica sekretariata konference mednarodnih nevladnih organizacij pri Svetu Evrope Antonella Valmorbida, ki je med drugim predstavila kodeks dobre prakse vključevanja civilne družbe v procese odločanja, ki ga je pred nedavnim sprejela prav Konferenca mednarodnih nevladnih organizacij pri Sveta Evrope, 21. oktobra pa ga je potrdil Odbor ministrov kot referenčni dokument Sveta Evrope v Kijevu. O namenu konference pa je spregovoril direktor Centra za informiranje, sodelovanje in razvoj nevladnih organizacij (CNVOS) Jože Gornik, ki je med drugim dejal, da je namen konference pripeljati predstavnike vladnih in nevladnih organizacij skupaj, da bi se pogovarjali o kodeksu dobre prakse oziroma civilne udeležbe v procesih odločanja, predvsem tam, kjer bi nevladne organizacije veliko bolj participirale. V okviru konference, ki bo potekala do petka, 13. novembra, bodo v obliki delavnic potekale razprave na temo participacije civilne družbe v Evropi, ki bodo osredotočene na dokument »Kodeks dobre prakse vključevanja civilne družbe v procese odločanja«, ki ga je pred nedavnim sprejela Konferenca mednarodnih nevladnih organizacij pri Svetu Evrope, 21. oktobra 2009 pa ga je potrdil Odbor ministrov kot referenčni dokument Sveta Evrope. Kodeks podaja načela participacije civilne družbe v odprti demokratični družbi ter nudi vrsto mehanizmov in orodij, ki lahko okrepijo partnerstvo med nevladnimi organizacijami in državnimi organi na lokalni, regionalni in nacionalni ravni.