MVZT: rezultati razpisa za razvoj centrov odličnosti
Minister za visoko šolstvo, znanost in tehnologijo Gregor Golobič je v petek predstavil rezultate javnega razpisa za razvoj centrov odličnosti, v katerem je Ministrstvo za visoko šolstvo, znanost in tehnologijo razpisalo sredstva v višini 84 milijonov evrov. Povzetek rezultatov in obrazložitev sta dostopna na spletni strani ministrstva.
Minister Golobič je ob objavi rezultatov poudaril: “Rezultati javnega razpisa za razvoj Centrov odličnosti dokazujejo, da besede o povezovanju trikotnika znanja niso prazne floskule temveč so realnost.”
V Uradnem listu RS in na spletnih straneh Ministrstva za visoko šolstvo, znanost in tehnologijo je bil 15. maja 2009 objavljen Javni razpis za razvoj centrov odličnosti v obdobju 2009-2013. Predmet javnega razpisa je bil sofinanciranje celovitih programov Centrov odličnosti, ki vključujejo različne programske aktivnosti:
– sofinanciranje razvoja in upravljanja centrov odličnosti,
– sofinanciranje raziskovalno-razvojnega dela v okviru centrov odličnosti
– sofinanciranje naložbe v raziskovalno razvojno opremo.
S Centri odličnosti želi MVZT doseči kritično maso raziskovalcev na ključnih tehnoloških področjih, jih opremiti s sodobno raziskovalno opremo ter pospešiti prenos znanja v gospodarstvo. Cilj razpisa je vzpostaviti in zagotoviti uspešno delovanje slovenskih raziskovalnih centrov odličnosti v mednarodnem merilu. Glavni namen pa je pridobivanje idej, znanja, izkušenj, izdelkov, storitev in tehnologij za uporabo v Sloveniji ter večanje mobilnosti raziskovalcev.
Na razpis so se lahko prijavili konzorciji raziskovalnih organizacij in podjetij. Na MVZT smo namreč prepričani, da lahko v Sloveniji dosežemo kritično maso raziskovalcev le s povezovanjem več raziskovalnih organizacij. Po drugi strani smo želeli s sodelovanjem inovativnih podjetij v Centrih odličnosti zagotoviti neposredno sodelovanje raziskovalcev iz podjetij in raziskovalnih organizacij v skupnih raziskovalnih skupinah, dopolnjevanje znanstvenih in tehnoloških kompetenc, usmerjenost raziskav, nujno potrebne domače odjemalce ustvarjenega znanja ter dolgoročno partnerstvo med institucijami znanja in podjetji. Ta cilj je s tem razpisom dosežen, saj posamezen na razpisu izbrani konzorcij sestavlja od 7 do 22 visokošolskih zavodov, institutov in podjetij.
Predlagana višina sofinanciranja upravičenih stroškov operacije ni smela biti manjša od treh milijonov evrov in ne večja od desetih milijonov evrov. Prijave na razpis so bile vrednotene glede na znanstveno in tehnološko odličnost ter kakovost partnerstva, relevanco – prispevek k doseganju ciljev, glede na kakovost predlagane operacije ter glede na usposobljenost za izvedbo operacije, finančno izvedljivost in ekonomsko upravičenost.
Na razpis je prispelo 61 vlog, zavrženih zaradi neizpolnjevanja vstopnih kriterijev jih je bilo 15, izločenih po ovrednotenju relevance 20, pozitivno ocenjenih 17, izbranih 8. V povprečju bodo izbrani konzorciji prejeli dobrih 9 milijonov evrov.
Vrednost razpisa je znašala 84.138.865 evrov, od tega je delež evropskih sredstev 85 odstotkov te vrednosti, delež državnega proračuna pa 15 odstotkov. Na razpisu bo razdeljenih dobrih 77,5 milijona evrov. Del teh sredstev bo na voljo že v letošnjem letu, ostala pa v letih 2010 do 2013.
Ocenjevalna komisija, v sestavi treh domačih ocenjevalcev, je najprej ocenila relevanco – prispevek operacije k doseganju strateških ciljev. Prijave, ki so pri tem merilu dosegle najmanj 60 % točk (3 točke), so bile nadalje ocenjene s strani mednarodnih in domačih ekspertov, in sicer je vsako od teh prijav ocenjevalo pet ocenjevalcev, od tega najmanj trije mednarodni eksperti.
Kakovost predlagane operacije so ocenili samo tuji ocenjevalci, znanstveno in tehnološko odličnost ter kakovost partnerstva in usposobljenost za izvedbo operacije, finančno izvedljivost in ekonomsko upravičenost pa tuji in domači ocenjevalci. Ocenjevalci so za posamezno operacijo podali eno skupno oceno.
Operacija je bila pozitivno ocenjena, če je dosegla vsaj 60 % od vseh možnih točk (12), pri čemer je morala za vsakega od kriterijev doseči najmanj oceno tri (3). Operacije, ki niso bile ocenjene pozitivno, niso upravičene do sredstev razpisa.