Poslanska skupina Zares ocenila delo parlamenta
Prvo obdobje tega sklica parlamenta, od jesenskih volitev so poletnih počitnic, ocenjujemo kot precej naporno, saj je bilo kar 11 izrednih sej zbora, 8 rednih sej zbora in 294 sej delovnih teles.
Državni zbor je ogromno časa porabil za razpravo o brezštevilnih ponavljajočih se pobudah opozicije oziroma največje opozicijske stranke SDS. Nekaj je bilo konstruktivnih, večina opozicijskih pobud pa je imela namen blokirati zakonodajni postopek za obravnavo predlogov vlade ter vsiljevanje določenih tem vladi (na primer izbrisani…), s čimer je bilo vladi preprečeno, da bi se ukvarjala z drugimi bolj pomembnimi zadevami. Žal pa smo bili priča tudi številnim poskusom izsiljevanja (zaključni račun…), kršitev poslovnika, nestrpnega govora in škandalizacije politike (parlamentarna preiskava o ministru za visoko šolstvo…) s strani opozicije, kar nedvomno ni pripomoglo k boljšemu ugledu parlamenta v javnosti.
V poslanski skupini Zares menimo, da je bilo potrebnega nekaj časa, da je koalicija, ki je bila že na začetku mandata soočena z gospodarsko-finančno krizo, pričela usklajeno delovati. Način dela te koalicije pa se seveda znatno razlikuje od delovanja prejšnje koalicije-raznolikost mnenj in iskanje različnih rešitev sta celo zaželjeni, posledica tega pa so nekoliko daljši postopki usklajevanj. Prepričani smo, da je ta koalicija v tem obdobju sprejela kar nekaj pomembnih ukrepov za blažitev posledic gospodarsko-finančne krize, zagotovo pa jo čaka v jeseni še veliko dela.
Kar zadeva delo poslanske skupine Zares, bi izpostavili dve najpomembnejši zadevi, ki jih je obravnaval in sprejel Državni zbor na predlog poslanske skupine; in sicer “zakon o dodatni obdavčitvi menedžerskih plač” in odreditev parlamentarne preiskave o menedžerskih odkupih.