Pobuda za obrambno ministrico
Poslanec Tadej Slapnik je na ministrico za obrambo, dr. Ljubico Jelušič, naslovil pisno poslansko pobudo. V pobudi izraža pričakovanje, da se bo ministrica “odzvala tako na sovražno pisanje kot tudi politizacijo sindikata oziroma pripadnikov obrambnih sil”.
Besedilo poslanske pobude:
Spoštovana ga. ministrica !
Vodstvo Sindikata Ministrstva za obrambo je v javnem pismu, s katerim odgovarja peticiji Mladine „Ukinimo vojsko“ sovražno in skrajno žaljivo napadel njene podpisnike. Med drugim so predstavniki sindikata MORS zapisali:
“Na drugi strani gre za državljane, neto koristnike zgoraj omenjenih storitev, za katere je uživanje dobrot in svoboščin sodobne demokracije, vključno z osebno in zdravstveno varnostjo, pravico do izražanja svojega mnenja in izživljanja neobrzdanega sla do dobrot, ki se lahko kupijo za denar ali vzamejo na silo, vključno do uresničenja fantazij iz naslova pederastije in istospolne usmerjenosti ter sodomije, postalo samo po sebi umevna kategorija.”
Kot poslanec in član Odbora DZRS za obrambo, tako kot moji kolegi v poslanski skupini Zares nova politika, peticijo Ukinimo vojsko razumem kot legitimno pobudo civilne družbe, s katero se je možno strinjati ali ne. V poslanski skupini dopuščamo različnost mnenj posameznikov ne glede na status oziroma zaposlitev v Slovenski vojski in Ministrstvu za obrambo, vendar pa pričakujemo korekten, spoštljiv dialog brez podcenjevanja, žaljivih obdolžitev in sovražnega govora tako med zagovorniki kot tudi med nasprotniki peticije. Najbrž tudi nepremišljene vaše izjave glede protiustavnosti peticije niso pripomogle k strpnemu vzdušju.
Obsojanja vreden je tudi nespoštljiv odnos do podpisnikov peticije, med katerimi so mnoge ugledne javne osebnosti, politiki in intelektualci, zato so po naši oceni izjave predstavnikov sindikata, ki v odgovoru na omenjeno peticijo o ukinitvi vojske argumente podpisnikov označi kot “gostilniško prerekanje ljubimcev, ki jim tajne G točke niso neznanka”, in “da se na zadeve sodobnega obrambnega in varnostnega samoorganiziranja slovenske družbe spoznajo toliko kot vsak povprečen moški na ginekologijo,” povsem nesprejemljive.
Korektna polemika je vselej dobrodošla in s strani sindikata celo pričakovana. Omenjene navedbe predstavnikov sindikata ocenjujem kot skrajno nasilne, diskriminatorne, podcenjujoče, nestrpne do drugače mislečih z elementi sovražnega govora. So v nasprotju z v Sloveniji uveljavljenimi standardi spoštovanja človekovih pravic in svoboščin in načeli demokratične, pluralne družbe.
Zato bi vas za vaš hiter odziv, s katerim ste se ogradili od javnega pisma sindikata ministrstva za obrambo in obsodili v njem izraženo nestrpnost in žaljivo obnašanje pripadnikov Slovenske vojske ter upravnega dela ministrstva, pohvalil. Po navedbah medijev naj bi tako vi kot načelnik generalštaba pričakovala tudi osebno odgovornost podpisnikov pisma Sindikata ministrstva za obrambo glede peticije za ukinitev Slovenske vojske.
Tudi slednji odziv pozdravljam, saj se mi postavlja vprašanje ali so podpisniki javnega pisma primerni za delovanje znotraj obrambnega sistema, ki skrbi za obrambo Republike Slovenije kot demokratične države. V poslanski skupini ZARES – nova politika smo prepričani, da si pripadniki Slovenske vojske in Ministrstva za obrambo tovrstnih izpadov ne smejo in ne morejo privoščiti in da morajo za omenjena nedopustna ravnanja slediti ustrezne sankcije.
Nikjer pa nisem zasledil, da bi se opredelili do oziroma ogradili od nedopustne politizacije sindikata.
Kot član politične stranke sem zaskrbljen tudi zaradi izjave “da oranžni sloni letijo vsak dan razen v dneh, ko je v dolini šentflorjanski nizka oblačnost.”. Menim, da gre za politizacijo in zlorabo slovenske vojske in ministrstva za obrambo v ozke politične namene.
Kot veste, ustava v 42. členu določa, da poklicni pripadniki obrambnih sil in policije ne morejo biti člani političnih strank. Slednje ne pomeni, da kot zasebniki nimajo pravice do političnega opredeljevanja na način, skladen z ustavo. Problematično pa se mi zdi, da se javno kot predstavniki sindikata MORS opredeljujejo do določenih političnih strank in njihovih politik, ki jih imajo v zvezi z obrambnim sistemom. Še posebej pa sem zaskrbljen, ker naj bi bili med podpisniki javnega pisma tudi zaposleni v OVS (Obveščevalno varnostni službi).
Kot veste, ustava zagotavlja podrejenost vojske civilni državi. Zahteva po podrejenosti vojske civilni državi zahteva povsem nedvoumna pravila o tem, kdo ukazuje vojski, kako se zagotavlja politična nevtralnost vojske, kako se opravlja nadzor parlamenta in njegovih delovnih teles na področju obrambe in vojske ter kakšne mehanizme se razvije, da bi se onemogočilo, da bi katerikoli nosilec javne funkcije ali politična stranka s pomočjo vojske ali posameznih njenih pripadnikov delovala zoper veljavni ustavni red.
V luči slednjega zato od vas pričakujem, da se boste odzvali tako na sovražno pisanje kot tudi politizacijo sindikata oziroma pripadnikov obrambnih sil.
Tadej Slapnik, poslanec v Državnem zboru