»Boniteta in/ali razvoj?«
POSVET PRESTAVLJEN NA 17. URO!
Spoštovani!
Evropa je tako kot večina držav in skupnosti na gospodarsko krizo odgovorila z ukrepi, ki jih je financirala z izrazito povečanim primanjkljajem. Ti ukrepi so zadoščali za zaustavitev napredovanja krize in preprečili njen razmah v depresijo. Še pred zanesljivimi znaki trajnejšega okrevanja pa je EU izoblikovala nasprotno politiko – politiko pospešene fiskalne konsolidacije in zmanjševanja dolgov z ostrimi varčevalnimi ukrepi.
Okviri, ki so trenutno v EU zastavljeni, in na katere naj bi dokončno in v kratkem Slovenija pristala, so po mnenju nekaterih ekonomistov pretirani in utegnejo imeti protislovne učinke. Ti ekonomisti opozarjajo, da so tako rekoč vsi eksperimenti, ki so izhod iz krize iskali izključno v varčevalnih ukrepih, doživeli polom in ne delujejo. Celo po oceni bonitetne hiše Dun&Bradstreet prihodnjo rast v Sloveniji postavljajo pod vprašaj tudi strogi omejevalni ukrepi vlade, ki so sicer namenjeni zmanjšanju proračunskega primanjkljaja.
Na drugi strani pa nekateri slovenski ekonomisti opozarjajo, da Slovenija nima prave izbire. Da preprosto mora slediti tem »zapovedim«, sicer tvega zmanjšanje bonitete in vseh neposrednih oz. kratkoročnih konsekvenc, kar bi bilo za odprto slovensko gospodarstvo velik problem.
Slovenska politika bo morala kmalu odločiti, na kakšen način izpeljati »izhodne strategije«, upoštevaje vprašljivo zmožnost tako političnega razreda kot omejitve političnega sistema, da izpeljeta sopripadajoče ukrepe oz. reforme, ki vplivajo na odhodkovno stran proračunskih blagajn. Od teh (ne)odločitev bo usodno odvisen razvoj Slovenije in njegova dolgoročna vzdržnost. Ker želimo prispevati k temu, da bi bila ta nevsakdanja odločitev sprejeta na podlagi široke in poglobljene strokovne razprave, vas vabimo na
POSVET z naslovom »Boniteta in/ali razvoj?«
ki bo v petek, 21. januarja 2011, ob 17. uri
v prostorih Gospodarske zbornice Slovenije (Dimičeva 13, dvorana B- Kum)
V pogovoru s priznanimi ekonomisti dr. Jožetom Mencingerjem, dr. Markom Jakličem, dr. Bogomirjem Kovačem, dr. Dušanom Mramorjem, dr. Jožetom P. Damijanom in ministrom, odgovornim za razvoj in evropske zadeve, mag. Mitjo Gasparijem bomo iskali odgovore na omenjena vprašanja.
Gregor Golobič