Nesprejemljiva izjava ministra za šport
Podpredsednica ZARES dr. Felicita Medved se je v današnjem sporočilu za javnost odzvala na nesprejemljivo izjavo ministra za šolstvo in šport Milana Zvera o tem, kako naj bi se športniki vzdržali izjav o stanju človekovih pravic na Kitajskem ob prihajajočih poletnih olimpijskih igrah. Minister je dal izjavo za tiskovno agencijo Associated Press in jo kasneje popravil, češ, da naj bi šlo za njegovo mnenje.
V Zares pričakujemo, da se bo predsednik vlade Janez Janša pa tej ministrovi nerodnosti javno in nedvoumno opredelil v prid pravice športnic in športnikov, da izven športnih prizorišč svobodno izražajo svoja stališča, še posebej če gre za stanje človekovih pravic in svoboščin v državi, kjer se bodo odvijale prihodnje poletne olimpijske igre.
Podpredsednica dr. Felicita Medved je v izjavi zapisala: “V stranki Zares – nova politika pozivamo predsednika Vlade Republike Slovenije Janeza Janšo, da se glede na sporne izjave ministra za šolstvo in šport Milana Zvera, ki jih je dal v intervjuju za tiskovno agencijo Associated Press 14. februarja 2008 in o katerih je na poziv organizacije Novinarjev brez meja 17. februarja podal izjavo, da je izražal »osebno mnenje«, javno izreče v prid neomejeni pravici športnic in športnikov do svobodnega izražanja stališč izven prizorišč OI.
Minister Zver je za agencijo Associated Press med drugim dejal, da je šport preveč pomemben, da bi se uporabljal kot politično sredstvo, in da bi govorjenje o človekovih pravicah v Pekingu lahko imelo nasproten učinek na kitajske oblasti. Komentarje, ki so pozivali k molku ali utišanju športnikov o stanju človekovih pravic in drugih občutljivih političnih vprašanjih na Kitajskem, je organizacija Novinarji brez meja označila za »sramotne«, saj spodbujajo kitajsko vlado, da pred začetkom pekinških Olimpijskih iger letos poleti ne stori ničesar za izboljšanje stanja na področju človekovih pravic.
Po njihovem mnenju, in tudi po prepričanju Zares, takšni Zverovi komentarji izpodbijajo napore evropskih institucij, organizacij za človekove pravice, ljubiteljev športa in vseh tistih, ki branijo temeljne svoboščine in pravice. V kasnejši izjavi o športu kot sredstvu medkulturnega dialoga in kulture človekovih pravic je minister za šolstvo in šport Milan Zver popravil svoje »osebno mnenje« in med drugim zapisal, da bi se vsak posameznik in demokratična institucija morali zavzemati za kulturo človekovih pravic.
Od predsednika vlade Janeza Janše v Zares – nova politika pričakujemo, da bo kot predsedujoči Svetu Evropske unije, v skladu z Olimpijsko listino in 19. členom Deklaracije človekovih pravic, potrdil, da se športnikom v nobenem smislu izven športnih prizorišč ne omejuje pravica do svobodnega izražanja mnenj o stanju človekovih pravic in svoboščin na Kitajskem v času letošnjih poletnih olimpijskih iger (OI) v Pekingu.
Ugledne mednarodne nevladne organizacije (npr. Human Rights Watch, Amnesty International) poročajo o grobih kršitvah človekovih pravic na Kitajskem. V Zares menimo, da bi morali mednarodna skupnost, EU in Mednarodni olimpijski komite jasno sporočiti, da so kršitve človekovih pravic na Kitajskem nesprejemljive in mečejo slabo luč na olimpijske vrednote, ki naj bi, tako kot vsake, vodile tudi Olimpijske igre 2008.
Predsednik Evropskega parlamenta Hans Gert Pöttering je tako že večkrat pozval kitajske oblasti, naj pred pričetkom OI izboljšajo stanje na področju človekovih pravic na Kitajskem.
V Zares pričakujemo, da bo Slovenija kot predsedujoča EU aktivneje delovala na področju človekovih pravic tudi v povezavi z OI. Pri tem velja opomniti, da šport s tem, ko je omenjen tudi v nedavno ratificirani Lizbonski pogodbi, poleg pomembne gospodarske vloge, pridobiva tudi pomembno strateško funkcijo za EU.
»Šport je šola demokracije«, je zapisano v uvodu k Evropski listini o športu in kodeksu etike v športu, in naj bi služil humanosti. Je človekova pravica in kakršna koli oblika diskriminacije – bodisi posameznika ali države – na kateri koli osnovi je neskladna z olimpijskim duhom. Šport teži k načinu življenja, ki med drugim temelji na spoštovanju splošnih, temeljnih etičnih načel, s ciljem promocije miroljubne družbe, ki si prizadeva ohranjati človekovo dostojanstvo, torej temeljno idejo človekovih pravic.
V tem duhu v Zares hkrati predlagamo Olimpijskemu komiteju Slovenije, da sledi ravnanju nekaterih drugih nacionalnih komitejev, ki so že javno objavili, da ne bodo omejevali športnikov v njihovi »svobodi izražanja« (Kanada, ZDA, Nizozemska, Belgija) ali oznanili, da v predolimpijski program treninga v sodelovanju z nevladnimi organizacijami vključijo tudi seminarje o človekovih pravicah (Norveška, Švedska). Prav tako Olimpijskemu komiteju Slovenije predlagamo, da sproži enako pobudo tudi za druge evropske olimpijske komiteje ob jutrišnjem srečanju izvršnih odborov v Luzani.
Mednarodna skupnost, Mednarodni olimpijski komite in EU na čelu s predsedujočo Slovenijo bi si morali bolj odločno prizadevati, da bi kitajske oblasti držale obljube, dane pred odločitvijo o kraju letošnjih OI.
Molčanje o kršitvah človekovih pravic in svoboščin ter drugih pravic, povezanih z olimpijskimi igrami, v imenu »nepolitizacije iger in njihove varne organizacije« bi kitajske oblasti lahko razumele kot tiho pristajanje mednarodne skupnosti in predvsem EU na nadaljnje kršitve človekovih pravic in svoboščin v mesecih pred pričetkom OI.”