Zares naredili 2008 – 2011
Zares – socialno liberalni je politična stranka, ki se zavzema za odprt politični prostor, za aktivno politično udejstvovanje in aktivno državljanstvo. Vrednote odprtosti, odzivnosti in samoomejevanja se odslikavajo tudi v naših 99 točkah, ki jih je vseboval koalicijski dogovor. Veliko od tega nam je uspelo v tem času uresničiti, nekatere obljube pa smo tudi presegli. Naj jih nekaj predstavimo.
1. Zmanjšali sejnine in nagrade članom nadzornih svetov v podjetjih, ki so v pretežni državni oziroma javni lasti.
2. Povečali dodatno splošno olajšavo in prvi prag dohodkov, ki je določen kot pogoj za priznavanje dodatne splošne olajšave. Dodatna splošna olajšava je bila povečana z 2.094,99 evra na 3.019,83 evra, prvi prag dohodkov pa z 8.694,22 evra na 10.200 evrov.
3. Odločno zahtevali odgovore o projektu izgradnje bloka 6 TEŠ in uspeli s prepovedjo državnega poroštva.
4. Finančno podprli več kot 3500 projektov podjetij, v letu 2009 je bilo razpisanih za več kot 275 milijonov evrov sredstev, kar je 50,2 odstotka več kot v letu 2008. V letu 2010 pa je bilo razpisanih več kot 290 milijonov evrov.
5. Na področju spodbujanja učinkovite rabe energije in povečevanja deleža obnovljivih virov energije je bilo razpisanih 69,5 mio EUR sredstev za obdobje 2010 do 2013.
6. Vlaganja za raziskave in razvoj povečali v 2009 za 47 odstotkov, v 2010 še za 20 odstotkov. Povečali delež javnih sredstev za terciarno izobraževanje za 22 odstotkov.
7. Ustanovili neodvisno agencijo za zagotavljanje kakovosti v visokem šolstvu in zagotovili transparenten sistem akreditacij študijskih programov na nacionalni ravni, ki bo veljal za vse visokošolske inštitucije.
8. Pripravili in v državnem zboru sprejeli Nacionalni program visokega šolstva 2011-2020 ter Raziskovalno in inovacijsko strategijo Slovenije 2011-2020.
9. Za razvoj centrov odličnosti razdelili 77 milijonov evrov osmim centrom odličnosti.
10. Za kompetenčne centre, ki povezujejo partnerje iz gospodarstva in javnega raziskovalnega sektorja, razdelili 44 milijonov evrov.
11. Z namenom varovanja, promocije in razvoja slovenskih nacionalnih interesov je država postala 100-odstotna lastnica Študentskega doma Korotan na Dunaju, ki je namenjenih tudi študentom iz Slovenije in slovenskim zamejcem s Koroške.
12. Dosegli nezdružljivost funkcije poslanca in župana.
13. Na pobudo Zaresa je bil pripravljen in sprejet zakon o odvzemu protipravno pridobljenega premoženja.
14. Ustanovljena je bila Služba vlade RS za podnebne spremembe.
15. Ustanovili smo Agencijo za varstvo konkurence.
16. Bistveno vplivali na pripravo in sprejetje Zakona o socialnem podjetništvu.
17. Dosegli, da imajo otroci, ne glede na to, ali imajo njihovi starši plačane prispevke, zagotovljene vse pravice iz zdravstvenega zavarovanja in zdravstvene storitve.
18. Dosegli, da delodajalcem ne bodo več dopuščene nobene izjeme ali odpustki pri plačevanju socialnih prispevkov zaposlenim. Poleg tega z vložitvijo novele zakona o zdravstvenem varstvu in zdravstvenem zavarovanju skušamo preprečiti izogibanje in oproščanje plačevanja prispevkov v zdravstveno blagajno.
19. Spremenili zakon, s katerim omogočamo transparentno in pregledno, predvsem pa pošteno razdeljevanje sredstev invalidskim in humanitarnim organizacijam.
20. Pospešili črpanje evropskih sredstev za kulturno infrastrukturo.
21. S sprejetjem zakona o STA omogočili, da se je prvič po osamosvojitvi uredilo delovanje, organiziranost in avtonomnost Slovenske tiskovne agencije.
22. Z zakonom ustanovili Slovenski filmski center (SFC) in omogočili boljše financiranje.
23. Doma in v Evropi vztrajali, da je davek (DDV) na knjigo še vedno diskriminatoren.
24. Povečali proračun kulture na 0,58 % BDP, 2,2 % v državnem proračunu (2009), kar je najvišji delež za kulturo doslej oziroma po osamosvojitvi in s tem tudi bistveno povečali sredstva za nevladni sektor (za 1,5 mio EUR že v prvem letu) – za subvencije, za prve projekte, štipendije in rezidence in uredili status samostojnih ustvarjalcev na področju kulture.
25. Zagotovili programska sredstva 2010-12 v višini 15 milijonov evrov za Evropsko prestolnico kulture.
26. Zaščitili smo Plečnikovo arhitekturo v Ljubljani, razglasili Kraško kulturno krajino v Lipici za kulturni spomenik državnega pomena (t. i. robno območje) in umaknili apetitie za golf v Lipici. Spomenike v vasi Vrba na Gorenjskem smo razglasili za kulturni spomenik državnega pomena in kolišča na Barju vpisali na Unescov seznam, kjer bo kmalu tudi Idrijski rudnik.