Zares digitalna doba
V stranki Zares se zavzemamo za razumno zaščito intelektualne lastnine s pravičnimi plačilnimi modeli, ki bi zaščitili pravice avtorjev digitalnih vsebin, vendar po dostopnih cenah. Kot je na novinarski konferenci pojasnil dr. Pavel Gantar, poskušamo ustvarjati nove oblike politike na tem področju.
Razmah uporabe interneta priča o tem, da je tehnologija ljudem zlezla pod kožo. Po besedah dr. Jozsefa Györkösa, nekdanjega državnega sekretarja na ministrstvu za visoko šolstvo, znanost in tehnologijo, si je treba ob novih načinih uporabe avtorskih vsebin prizadevati za nove modele uporabe pravic. Poleg tega se v Zaresu zavzemamo za preprečevanje kazenskega pregona s poseganjem v zasebni informacijski ali fizični prostor, če posameznik ne krši zakonodaje, in za profiliranje Slovenije kot inovativne regije na tem področju.
Györkös je ob tem omenil, da so si ponekod mesto v političnem prostoru utrla tudi piratska gibanja in stranke. Na novinarsko vprašanje, ali želi stranka Zares prav tako slediti programskim vsebinam piratskih gibanj, je Gantar odgovoril, da smo bili v osrčju razvoja in kreiranja digitalnih informacijskih politik pred nekaj letih in da tudi danes poskušamo ustvarjati nove oblike politike na tem področju. Vsebine, ki so povezane z določitvijo pravic v zvezi z digitalnimi vsebinami, so zelo pomembna komponenta našega programa, je poudaril Gantar.
Gantar je izrazil tudi zadovoljstvo z zadnjimi poslanskimi odločitvami glede kazenskega zakonika in zakona o kazenskem postopku. Poslanci Zaresa so namreč nasprotovali kaznovanju vsakogar, ki ima, kot pravi Gantar, na svojem računalniku digitalne vsebine, ki jih je prenesel s svetovnega spleta. Zato so zadovoljni, da tega v sredo niso podprli člani odbora za notranjo politiko. To bi bilo po Gantarjevem mnenju namreč sporno, saj vsak posameznik niti ne more vedno preveriti, ali so določene vsebine še zaščitene ali morda nikoli niso bile.
Prav tako se v Zaresu nismo strinjali, da bi v zakonu o kazenskem postopku pristojnim organom pregona omogočili zajemanje podatkov o prometu v elektronskem komunikacijskem omrežju, s čimer bi bila mogoča tudi pridobitev komunikacijskega prometa s posameznih baznih postaj mobilnih operaterjev. Tudi tega v sredo na odboru niso potrdili. Po Gantarjevem mnenju bi nas tako lahko pristojni nenadzorovano spremljali, zato je prav, da so postavili mejo vdoru v zasebnost posameznikov. Po sprejeti odločitvi je mogoče pridobivati podatke o prometu le za določljivo komunikacijsko sredstvo.