Zahteva za posredovanje podatkov v zadevi sklada NEK
Poslanca Zaresa Vili Trofenik in Alojz Posedel, člana Komisije za nadzor javnih financ, sta skupaj s poslancem LDS Antonom Anderličem in poslanko SD Bredo Pečan, članom in članico Komisije za nadzor javnih financ, magistru Andreju Vizjaku, predsedniku Komisije za nadzor javnih financ, posredovali zahtevo za posredovanje podatkov Sklada za financiranje razgradnje NEK in za odlaganje radioaktivnih odpadkov iz NEK.
Vili Trofenik, poslanec in član Komisije za nadzor javnih financ
Alojz Posedel, poslanec in član Komisije za nadzor javnih financ
Breda Pečan, poslanka in članica Komisije za nadzor javnih financ
Anton Anderlič, poslanec in član Komisije za nadzor javnih financ
Spoštovani !
Zgoraj navedeni poslanci in poslanke kot člani komisije na podlagi drugega odstavka 45. člena Poslovnika Državnega zbora Republike Slovenije (Uradni list RS, št. 35/02, 60/04 in 64/07) od Upravnega odbora Sklada za financiranje razgradnje NEK in za odlaganje radioaktivnih odpadkov iz NEK zahtevamo, da nas seznani s podatki o sestavi naložbenega portfelja sklada od 9. 6. 2005 do 3.9.2009 in navede razloge, zakaj je bilo dovoljeno rizično poslovanje sklada pri oblikovanju naložbene politike. Prav tako želimo, da nas seznani z razlogi, zakaj so se odhodki in izdatki za blago in storitve v letu 2008 povečali za več kot dvakrat v primerjavi s prejšnjimi leti, storitvami, ki izhajajo iz teh povečanj in njihovimi učinki. Od upravnega odbora želimo pridobiti tudi seznam fizičnih in pravnih oseb, ki so s skladom v pogodbenem odnosu in ki so od sklada prejele donacije s podatki o višini plačila obveznosti ali donacije in termini izplačil in sicer od 27.7.2006 dalje. Odbor naj nam posreduje tudi podatke o višini plačil in nadomestil stroškov (ločeno), ki jih je za vodenje odbora prejela poslanka iz RS v Evropskem parlamentu dr. Romana Jordan Cizelj.
Komisija za nadzor javnih financ se je namreč na 6. redni seji ob razpravi o Letnemu poročilu Nadzornega odbora Sklada za financiranje razgradnje NEK in za odlaganje radioaktivnih odpadkov iz NEK o poslovanju Sklada za leto 2008 seznanila s poslovanjem sklada. Iz poročila izhaja, da je bila tržna donosnost celotnega portfelja Sklada NEK v letu 2008 prvič v celotni zgodovini poslovanja Sklada NEK negativna (grobe ocene kažejo na do 36 mio evrov izgube). Izkazalo se je tudi, da je skladova naložbena politika tvegana že od leta 2005, ko je prvič začel nalagati prosta sredstva v neprvovrstne vrednostne papirje ali depozite in da je bila dejavnost sklada do leta 2008 v nasprotju z zakonom in statutom sklada, ki sta oziroma določata, da mora sklad vlagati naložbe v prvorazredne vrednostne papirje in depozite.
Kot člani in članica komisije smo namreč zaskrbljeni zaradi dejstva, da je izid poslovanja sklada negativen in to še preden je bil položen prvi zidak za izgradnjo odlagališča radioaktivnih odpadkov. Pojavlja se dvom ali bo sklad ob tako neuspešnem poslovanju sploh sposoben zagotoviti zadostna finančna sredstva za izpolnitev svojih obveznosti, še posebej če se zavedamo, da bo sklad izvajal obveznosti brez sodelovanja Republike Hrvaške. Še posebej pa je zaskrbljujoče dejstvo, da bodo izgube sklada obremenile cene električne energije. Slabo poslovanje sklada bo moral poravnati kupec električne energije iz JEK.
Poleg tega želimo preveriti tudi ali dr. Romana Jordana Cizelj opravlja svojo funkcijo v Upravnem odboru skladno z zakonom. Sklad NEK upravlja upravni odbor, ki ima predsednika in štiri člane, od katerih predsednika in dva člana imenuje in razrešuje Državni zbor Republike Slovenije, enega Vlada Republike Slovenije in enega občina Krško. Predsednica upravnega odbora ga. dr. Romana Jordan Cizelj je bila letos izvoljen za poslanko v Evropskem parlamentu. Po 2. členu Zakona o volitvah poslancev iz Republike Slovenije v evropski parlament poslanec v evropskem parlamentu ne more biti poslanec v državnem zboru in ne more opravljati izvršilne funkcije v lokalni skupnosti in tudi ne sme opravljati funkcij in dejavnosti, ki jih ne sme opravljati poslanec v Državnem zboru. Po nekaterih pravnih interpretacijah določb Zakona o volitvah poslancev iz Republike Slovenije v evropski parlament, Zakona o poslancih in Zakona o preprečevanju korupcije, naj bi bila sodelovanje v upravnem odboru in opravljanje poslanske funkcije nezdružljiva, če poslanka za svoje delo v upravnem odboru prejema plačilo (ne nadomestil stroškov). Zato bi bilo dobro, da komisija o tem pridobi podatke in na tej podlagi v sodelovanju s pristojnimi organi (Komisija za preprečevanje korupcije) ugotovi, ali so v primeru, ko je poslanka v evropskem parlamentu hkrati predsednica upravnega odbora sklada, podani razlogi za nezdružljivost in sproži ustrezne postopke za njeno zamenjavo.