Za varnostni pridržek v zvezi z gensko spremenjeno koruzo
Parlamentarna opozicija in več nevladnih organizacij je danes predstavila skupno pisno pobudo predsedniku vlade Janezu Janši v zvezi s sprejetjem varnostnega pridržka za gensko spremenjeno koruzo vrste MON810, saj se pristojni minister za okolje in prostor Janez Podobnik še vedno ni odzval na večkratne pozive zainteresirane javnosti, naj na ta način začasno prepove gojenje gensko spremenjene koruze v Sloveniji.Na današnji novinarski konferenci so sodelovali predstavniki večine opozicijskih parlamentarnih strank – mag. Borut Sajovic (LDS), Janko Veber (SD), Barbara Žgajner Tavš (Lipa), podpira pa jo tudi SNS, in pobudnica skupne pobude poslanka Zares Cveta Zalokar Oražem ter Ariana Lucija Tratar Supan z Inštituta za trajnostni razvoj, predsednica Združenja za zdravo Slovenijo Meta Vrhunc in predsednik Zveze združenj ekoloških kmetov Slovenije Boris Fras (medtem ko je Čebelarska zveza Slovenije svojo podporo pisni pobudi predsedniku vlade pisno sporočila).
Vsi prisotni so poudarili, da se je treba ob tem, ko niso znane posledice za zdravje ljudi in živali ter okolje, hitro odzvati in rešiti prihajajočo setveno sezono.
Uporabiti je smiselno instrument, ki ga omogoča pravni red EU in veljavni zakon o ravnanju z GSO – uvedbo varnostnega pridržka za začasno prepoved uporabe ali prodajo gensko spremenjene koruze MON 810.
Poslanka Zares Cveta Zalokar Oražem je med drugim poudarila, da je dodaten argument v prid sprejetju varnostnega pridržka tudi množičen odziv na peticijo, ki jo je Zares na svoji spletni strani sprožil 13. marca in jo je do danes podpisalo že več kot 11.600 državljank in državljanov, Ob tem je pojasnila, da bo Zares vložila popravek zakona o začasni prepovedi namernega sproščanja gensko spremenjenih rastlin v okolje, ki je bil vložen v zakonodajni postopek 10. marca.
Vrh stranke Zares se je namreč pred dnevi sestal s predstavniki vrhunskih znanstvenih oziroma visokošolskih ustanov s področja genske tehnologije, na katerem je beseda tekla o vprašanjih, ki jih je odprl Zaresov zakon in zadevajo znanstveno sfero.
Kljub zagotovilom, da doslej znanstveni poskusi na prostem na področju GSO v Sloveniji še niso potekali in da ne bi v kakršnemkoli oziru omejevali svobode znanstvenega raziskovanja, bo Zares vložil popravek zakona, ki bo kot izjemo dopuščal opravljanje poljskih poskusov na testnih poljih (in ob zaščitnih ukrepih) na področju GSO.
S tem je Zares, ob sodelovanju nekaterih predstavnikov znanosti, oblikoval zakonodajno rešitev, ki bo omogočala nadaljnje raziskovalno delo, obenem pa bo do sprejetja zakona o soobstoju gensko spremenjenih rastlin z drugimi kmetijskimi rastlinami (ki je v postopku notifikacije na Evropski komisiji) omogočila začasno prepoved gojenja gensko spremenjenih rastlin za potrebe kmetijske pridelave.
Podporo takšni rešitvi so ob robu današnje novinarske konference izrekli tudi nekateri predstavniki nevladnih organizacij.
Besedilo pisne pobude predsedniku vlade Janezu Janši (doc, 38,5 KB)