Za odpravo anomalij na področju (ne)plačevanja socialnih prispevkov
Gregor Golobič in Alojz Potočnik sta 13. septembra 2011 na novinarski konferenci predstavila novelo zakona o davčnem postopku, s katero se zavzemamo, da Davčna uprava RS ne bo več imela možnosti odločanja o odlogu, odpisu ali obročnem plačevanju socialnih prispevkov. Poleg tega sta predstavila tudi predlog za avtentično razlago 192. člena zakona o pokojninskem in invalidskem zavarovanju, s katerim želimo omogočiti, da bi se v pokojninsko dobo posameznika prištevali tudi obračunani, a neplačani prispevki. Z obema aktoma želimo odpraviti anomalije na področju (ne)plačevanja socialnih prispevkov in (ne)uresničevanja pravic mnogih zaposlenih. Pričakujemo, da bo v državnem zboru o omenjenih predlogih dosežena visoka stopnja soglasja in verjamemo, da tudi vlada ne bi smela imeti pomislekov pri podpori. Oba akta bomo v zakonodajno proceduro vložili že v prihodnjih dneh.
Kot je uvodoma pojasnil Golobič, želimo v Zaresu s posameznimi zakonodajnimi iniciativami intervenirati v posamezna področja, kjer je obstoječa pravna ureditev pomanjkljiva in nezadostna. Po našem mnenju je treba takšnim področjem posvetiti potrebno pozornost. “Celoten sklop načina razumevanja plače v Sloveniji je treba sistemsko urediti drugače in ne dopuščati več tega umetnega ločevanja na bruto in neto plačo, iz česar izhaja vrsta anomalij,” je prepričan Golobič. Sedanja logika je nevzdržna in jo je treba spremeniti na sistemski ravni, zaenkrat pa želimo z omenjenimi akti opozoriti na ta velik problem, ki ga je treba odpraviti. Med drugim iščemo tudi način, kako bi v nadaljevanju rešili problem neplačevanja prispevkov v zdravstveno blagajno, kjer ima določene pristojnosti zdravstvena zavarovalnica. Menimo, da ji je treba odvzeti pravno podlago za to, da bi kogarkoli oprostili plačevanja tega prispevka. V stranki Zares računamo, da bo vlada s celovitim premislekom logike izplačevanja plače in vseh komponent v bodoče vendarle rešila ta problem na celovit način.
Podlaga za odpravo problema neplačevanja v pokojninsko blagajno oz. omogočanja izogibanja temu plačevanju, odpisovanju tovrstnih dolgov ali odlaganju tovrstnih plačil je bila dana v pokojninskem zakonu, ki je padel na referendumu. Zato v Zaresu želimo omenjene rešitve uveljaviti s pomočjo avtentične razlage zakona o pokojninskem in invalidskem zavarovanju ter novele zakona o davčnem postopku, s čimer bi odvzeli možnost neplačevanja, odlaganja ali obročnega plačevanja nujne, neizbežne komponente plače. Po predlogu Zaresa niso dopuščene nobene izjeme ali odpustki. Podjetje je namreč dolžno zaposlenim izplačati plačo, h kateri sodi tudi plačilo teh prispevkov.
Kot je poudaril Potočnik, skušamo z obema predlogoma povezati načelo socialne države s pravno državo ter okrepiti socialno in pravno varnost državljanov. Zato predlagamo avtentično razlago 192. člena zakona o pokojninskem in invalidskem zavarovanju, ki je bil pogosto in po mnenju poslanske skupine Zares neupravičeno tolmačen in uporabljen v škodo zavezanca oziroma nosilca pokojninskega zavarovanja. Delodajalci so iz različnih razlogov prispevke zgolj obračunali, ne pa tudi plačali v pokojninsko blagajno. Nemalo je bilo zato oprostitev plačil ali pa je bila plača izplačana na nepravilen, nezakonit način.
Druga sprememba pa se nanaša na vsebinsko uskladitev zakona o davčnem postopku in zakona o pokojninskem in invalidskem zavarovanju. Zakon o davčnem postopku, po katerem je nekaj mesecev pravilno ravnala Davčna uprava RS, namreč slednji ne omogoča odločanja o odpisih, delnih odpisih, obročnih plačilih in odlogih. Po padcu pokojninskega zakona na referendumu pa je t.i. druga pritožbena stopnja (na ministrstvu za finance) odločila, da Davčna uprava RS o odpisih, odlogih in obročnem plačevanju lahko odloča, in sicer v skladu z 228. členom veljavnega zakona o pokojninskem in invalidskem zavarovanju. S tem je nastala zelo zagatna situacija.
“Da se črni dnevi ne bi ponovili, poslanska skupina Zares predlaga dopolnitev 24. člena novele zakona o davčnem postopku, ki bo Davčni upravi RS onemogočil tovrstna dejanja in postopke, povezane s starim zakonom o pokojninskem in invalidskem zavarovanju. To pomeni, da je odlog, odpis prispevkov le eden od mehanizmov, ki lahko bistveno pospešuje nepravilnosti, ki so se v preteklih letih zelo zgostile v slovenskem gospodarskem prostoru,” je dejal Potočnik. Dodal je, da ne gre za noviteto, saj je v času delovanja službe družbenega knjigovodstva in kasneje agencije za plačilni promet ta sistem že deloval (s t.i. šestdnevnim zamikom in bil vezan na plačilo naslednje plače), četudi so bile razmere bistveno bolj zaostrene od današnjih. Zato pričakujemo, da bomo s svojimi predlogi uspešni.
V letu 2006 je terjani znesek na podlagi sklepov o davčni izvršbi znašal nekaj več kot 150 milijonov evrov, v letu 2009 se je povzpel na 215 milijonov evrov, v letu 2010 na 272 milijonov evrov, v letošnjem letu pa znaša že okoli 320 milijonov evrov. Zanimivo je, je še dejal Golobič, da je ta bila ta številka tako visoka tudi v obdobju izrazite konjunkture.
Odgovori na vprašanja novinarjev: