Za avtonomne medije in neodvisno medijsko politiko
V Zares – nova politika smo pripravili programska izhodišča s področja medijev in medijske politike in jih dali v javno razpravo. Svoja stališča do omenjenih izhodišč, s katerimi se Zares zavzema za avtonomne medije in neodvisno medijsko politiko, so sinoči na programskem posvetu soočili nekdanja direktorica Primorskih novic Barbara Verdnik, profesor na Filozofski fakulteti dr. Jože Vogrinc, profesor na Fakulteti za družbene vede in publicist Vlado Miheljak, član programskega sveta RTV dr. Boris Vezjak, samostojni novinar Franco Juri in nekdanji novinar na Radiu Slovenija mag. Janez Aljančič. Kot so se strinjali razpravljalci, slovenski medijski prostor potrebuje več profesionalnosti, kar bi lahko dosegli s spremembami zakona o medijih, obenem pa bi morali zmanjšati vpliv politike na medije.
Programska izhodišča Zares za področje medijev in medijske politike opredeljujejo ključne izzive in ovire na področju medijev in medijske politike v Sloveniji, ki kličejo po korenitih spremembah oziroma konceptualnem preobratu.
Pri pripravi programskih izhodišča smo izhajali iz analize obstoječega stanja medijev in medijske politike, ko deluje preveč mehanizmov državnega in političnega vpliva, ki nesprejemljivo omejujejo svobodo izražanja.
Kot je pojasnila poslanka Zares in predsednica strankinega programskega odbora za kulturo in medije Majda Širca, “programska izhodišča najprej dajemo v razmislek, nato pa jih bomo – seveda ob upoštevanju morebitnih predlogov, pripomb, kritik ipd. – povzeli v programski dokument”.
V Zares odločno zavračamo vsakršno obliko pravne ureditve, ki bi omogočala mnenjsko diskriminacijo in silila medije v odvisnost od centrov politične moči. Po našem prepričanju mora politika dati roke stran od medijev, je med drugim opozorila Majda Širca.
Razpravljalci so se strinjali, da je trenutno veljavna medijska zakonodaja pogodu aktualni oblasti. Veljavna zakona o medijih in o RTV Slovenija, ki ju je sedanja vlada sprejela v prvi polovici svojega mandata, namreč omogočata oblastni politiki, da medije uporablja v svojo korist.
Temeljno izhodišče programa stranke Zares – nova politika na področju medijev in medijske politike je zavzemanje za avtonomijo medijev in popolno zavračanje njihove politične instrumentalizacije.
V svojih programskih izhodiščih se Zares zavzema zlasti:
- za spremembe zakona o RTV Slovenija, spremembe statusa javnega zavoda RTV Slovenija in njegovih zaposlenih (RTV Slovenija bi morala biti javna, kar pomeni, da mora imeti javnost odločilni vpliv na njeno delovanje in prihodnji razvoj);
- za učinkovito in nediskriminatorno politiko podeljevanja državnih pomoči medijem (obstoječi sistem državne podpore medijem je po prepričanju Zares nesprejemljiv in ga je potrebno celovito prenoviti, pri tem pa prednostno zagotoviti politično nevtralnost odločanja o podeljevanju javnih sredstev);
- za premišljene spremembe medijske zakonodaje (na podlagi strokovno podprtega dialoga o medijskem zakonu, ki bi celovito uredil medijsko področje in pri tem upošteval določila novih predpisov EU o avdiovizualnih medijih);
- za spremembe statusa Slovenske tiskovne agencije (v smeri avtonomnega in učinkovitega ter uporabnikom prijaznega servisa, ki nudi visoko profesionalno pripravljene informacije za domači trg in posreduje relevantne informacije o Sloveniji v druge države);
- za boljši dostop do etničnih in jezikovnih manjšin do medijev;
- za spodbujanje razvoja konvergence na področju medijev;
- za novo vlogo ministrstva za kulturo na področju medijev.