V TEŠ6 je nekaj gnilega – Intervju z Darjo Radić
Zakaj ste postavili pod vprašaj gradnjo tega projekta?
Projekt je bil voden skrajno netransparentno in – kot se je izkazalo že po prvem pregledu – tudi zelo nestrokovno. Podatki, na podlagi katerih so bili narejeni izračuni o ekonomski ustreznosti projekta, so bili namerno podcenjeni tako, da je bilo vse videti v redu. Ko smo preko vlade zahtevali od vodstva realen investicijski program, se je izkazalo, da gradimo najdražjo termoelektrarno na svetu, v višini 1400 milijonov evrov, (prvotna cena je bila 600 milijonov!), ki ne izpolnjuje kriterijev ekonomske uspešnosti projekta in ki bo zato zagotovo vplivala na višjo ceno električne energije ali pa pomembno zmanjšala investicijski potencial slovenske energetike za investicije v obnovljive vire energije, kot je na primer gradnja štirih hidroelektrarn na srednji Savi. To je seveda popolnoma nesprejemljivo in neodgovorno je podpirati tak projekt.
Gre zgolj za ekonomsko ali tudi ekološko zgrešen projekt?
Evropa in svet govorita o prehodu na nizkoogljično družbo, o nuji zmanjšanja emisij toplogrednih plinov ter o prehodu na obnovljive vire energije. Slovenija je, tako kot vse ostale države EU, tudi sprejela zaveze po povečanju deleža obnovljivih virov energije. Ne trdim, da ne bi bilo smiselno porabiti obstoječih zalog domačega lignita, vendar za to ni treba graditi bloka moči 600 MW – lahko bi za 150 milijonov obnovili bloka 4 in 5 in domači vir izkoriščali nekje do leta 2027. Za lignit pa se bo na koncu še izkazalo, da ga je premalo oziroma ima preslabo kurilno vrednost in ga bo treba mešati z uvoženim – kar bo še naslednjih 40 let dražilo ceno domače energije!
Zakaj projekta niste ustavili?
Čeprav sem vodstvu projekta predlagala, naj ustavijo ali upočasnijo izvajanje, da razčistimo dileme, sem lahko kot ministrica na projekt vplivala le v funkciji soglasodajalca k prošnji za izdajo državnega poroštva. Vladi sem predlagala, naj državnega poroštva ne izda, razen, če bo investitor v novem investicijskem programu upošteval vse stroške in dokazal, da je projekt ekonomsko sprejemljiv pri upoštevanju meril ocenjevanje tovrstnih projektov v mednarodnem merilu.
Zares je eden redkih, ki ta projekt postavlja pod vprašaj in opozarja, da ga bodo plačevali še naši otroci. Kako menite, da bo potekal naprej?
Revizija poslovanja TEŠ je ugotovila vrsto nepravilnosti, nestrokovnosti in sumov zlorab položaja tako pri vodenju projekta izgradnje bloka 6 kot tudi samega podjetja TEŠ in zares upam, da bo to kmalu dobilo epilog na sodišču. Prav tako upam, da bodo epilog kmalu dobili tudi primeri zlorab v podjetjih, ki so jih prevzeli tajkuni.
Tovrstnim vodjem projektov, kot so bili udeleženi pri TEŠ6, pa je treba nekako povedati, da bodo posledice odločitev nosili sami in jih ne bodo več mogli prenašati na državo in na nas, državljane Slovenije.
V projekt izgradnje TEŠ6 je vloženega že veliko denarja. Je res pametno projekt ustaviti sredi izvedbe?
Ta argument je zame popolnoma nesprejemljiv. V Avstriji so tako pred leti mirno ustavili gradnjo jedrske elektrarne, ko so se ljudje odločili, da nočejo jedrske energije; pa gradnjo avtoceste, ko je njihovo računsko sodišče ugotovilo, da gre za potratno gradnjo in okolju preveč škodljivo. Na Kitajskem so ustavili gradnjo jezu. V ZDA so ustavili gradnjo termoelektrarne.
Če ugotoviš, da je projekt nesprejemljiv zaradi katerega koli razloga, ga je treba ustaviti. Sicer se s tem izgubi nekaj sredstev, vendar pomislite, koliko jih bomo zapravili, če nadaljujemo s projektom – še najmanj 500 milijonov evrov, da o tem, da bomo zaradi tega še nekaj desetletij stroške te investicije skozi dražjo elektriko plačevali vsi. Zapravili si bomo tudi možnosti, da bi gradili sodobne, ekonomsko učinkovite elektrarne iz obnovljivih virov energije, saj bo HSE moral plačevati izgube tega projekta.