“Tribuna je bila politično gibanje za demokratizacijo”
“Študentska Tribuna je bila takrat politično gubanje za demokratizacijo,” je poudaril Ivo Vajgl, nosilec liste Zares za evropske volitve, na včerajšnji okrogli mizi, kjer so predstavniki Študentske organizacije univerze v Ljubljani predstavili ambicijo, da bi ponovno začeli izdajati študentski časopis Tribuna.
“Skrajni čas je, da študenti ponovno postavimo na noge neodvisen in družbeno kritičen časopis, v katerem bomo iskali prostor za izražanje, ustvarjanje in opozarjanje. Študenti hočemo in moramo imeti mnenje, hočemo in moramo biti provokativni, hočemo sooblikovati družbo, ker moramo v njej živeti,” je poudaril vodja okrogle mize, predstavnik Študentske organizacije Univerze v Ljubljani.
Ivo Vajgl, ki je bil član uredništva v obdobju 1961-1965, je povedal: “V teh letih smo bili trije uredniki, poleg mene še Spomenka Hribar in Niko Grafenauer, sam pa sem bil v funkciji odgovornega urednika”, in dodal: “Tribuna je v nekem trenutku prerasla v pravo gibanje oz. množično zadevo, saj se nas je na enem od uredniških zborov pojavilo kar pet tisoč”. Ivo Vajgl je tudi ocenil, da je takratna oblast vse to tolerirala, in spomnil, da je večina oblasti to tudi želela in ni bila represivno razpoložena, razen, kadar je ocenila, da gredo stvari predaleč.
Za Borisa Paša, pravnika in nekdanjega urednika kulturne redakcije na Tribuni, pa je bilo to eno najpomembnejših obdobij v njegovem življenju. To obdobje ga je, tako pravi, izoblikovalo za naprej, spoznal je prijatelje, ki so skupaj vodili intelektualne debate ter spoznavali tudi eksistencializem. Glede nove Tribune pa je mladim svetoval, naj ne gredo v politične proteste, ampak poskušajo odkrivati resnico z razdalje od političnih strank.
Marko Kerševan, ki je bil tudi eden od urednikov, je prepričan, da je bila Tribuna avantgardni časopis, medtem ko je bila Mladina prav takrat razglašena kot okostenel, dogmatski časopis in trobilo takratnega režima. Dejal je, da je pred 45 leti prevzel odgovorno uredništvo in dočakal povprečno dobo preživetja takratnih odgovornih urednikov, ki so se menjavali tudi na nekaj mesecev.
Tribuna je bil študentski časopis Zveze socialistične mladine Slovenije, kasneje Študentske organizacije Univerze v Ljubljani (ŠOU v Ljubljani), ki je večinoma kot štirinajstdnevnik izhajal od leta 1951 do leta 1998.
Kot tisti pravi študentski časopis je Tribuna objavljala članke o študentski politiki, literarne prispevke študentov ter družbeno kritične prispevke. Leta 2006 (19. maja) je ob študentskih protestih izšla še posebna številka Tribune, od takrat naprej pa se vseskozi pojavljajo želje po njeni oživitvi.