dr. Gabi Čačinovič Vogrinčič – Teze za razpravo
Postanek
Predlagan način soustvarjanja vsebine delovanja društva Zares je edinstven in dragocen tudi zato, ker omogoča postanek. Mislim, da potrebujemo postanek, ustaviti se moramo, da bi razmislili na nov način o stvareh, ki se zdijo samo po sebi umevne. Kam smo se namenili, kam hočemo priti, kako v programu definiramo dobre, želene izide? Mislim, da bi nam postanek omogočil nujno redefiniranje napredka, razvoja, konkurenčnosti. Mogoče je treba stopiti korak nazaj ?O pomembnih ciljih govorimo kot, da vemo, kaj pomenijo, kot da so jasni in nespremenljivi, ne da bi omogočili odprt prostor za raziskovanje sedanjosti in redefinicije.
Etika udeleženosti
Potrebujemo postanek in dogovor o tem, kako raziskovati. Zame je najboljši opis procesa kako priti do smiselnih odgovorov beseda soustvarjanje. Etika udeleženosti v postmodernem času nujno dopolnjuje individualizirano etiko tako, da premakne poudarek na udeleženost človeka v procesu, ki zagotavlja, da so rešitve in dobri izidi skupaj raziskani in soustvarjeni. Nimamo dovolj odgovorov za to, v kakšnem svetu želimo živeti in ne zadostujejo več odgovori močnih, poklicanih, odgovori, ki jih je treba zgolj sprejeti. Potrebujemo družbene pogoje v katerih se lahko odgovori soustvarijo, da bi se o njih sporazumeli in dogovorili.
Udeleženost v instrumentalni definiciji in soustvarjanju sprememb
Koncept instrumentalne definicije problema sem si sposodila od socialnega dela. Procesi soustvarjanja rešitev za kompleksne socialne probleme ljudi se začnejo z instrumentalno definicijo problema, to je definicijo, ki nosi v sebi že formulacijo udeleženosti sogovornika v rešitvi. Vabilo društva Zares razumem kot vabilo, da se udeležimo procesa soustvarjanja tako, da prispevamo raznolikost in bogastvo pogledov na probleme in rešitve, vendar tako, da hkrati že ubesedimo osebno udeleženost v rešitvi, svoj lastni prispevek.
Ravnanje s preteklostjo in jasne opredelitve
Tudi v vseh dosedanjih razpravah v tem krogu smo ugotavljali,da v Sloveniji je konsens okoli temeljnih vrednot in vizije družbe. Med njimi je nedvomno socialna država, ki temelji na solidarnosti in varuje človekove pravice in socialno pravičnost v družbi, ki ohranja javno zdravstvo, javno šolstvo kot vrednote. Meni se zdi pomembno raziskovanje virov, dobrih izkušenj iz preteklosti. Preteklost je zanimiva kot vir in škoda bi jo bilo prezreti. Viri , ki so se obnesli v preteklosti so lahko v podporo soustvarjanju prihodnosti. Želim si društvo in stranko, ki se ji ne zdi potrebno,da mi vzame preteklost. Ne zato, da bi se tja vrnili in ostali, ampak zato, da skupaj z njo stopimo naprej v drugačen način soustvarjanja prihodnosti, saj drugače zares ni mogoče.
Dober izid današnje razprave bodo jasne opredelitve tistega, kar je danes že možno opredeliti, povedati moramo kam stopamo in predvsem kako.
dr. Gabi Čačinovič Vogrinčič