Roman Jakič
»Politika velikokrat pozablja, da je v času osebnih stisk in negativnih gospodarskih razmer potrebno narediti vse za ohranjanje človeškega dostojanstva, solidarnosti in optimizma.«
»Svet je en sam, zato mora Evropa pokazati razumevanje tako do razvitega sveta, kot tudi do dežel v razvoju.«
V času svetovne gospodarske in finančne krize, ki je hudo prizadela tudi slovenski prostor, obstaja nevarnost, da bi se v strahu pred izgubo svojega dosedanjega načina življenja začeli zapirati pred zunanjim svetom, pred nam drugačnimi, tujci in vsemi tistimi, ki so zaradi trenutne stiske morda še na slabšem od nas.
S tem bi naredili veliko napako. Ne samo zato, ker se z zatiskanjem oči nikamor ne pride, ampak predvsem zato, ker je v času osebnih stisk in negativnih gospodarskih razmer najprej potrebno ohraniti človeško dostojanstvo, solidarnost in optimizem ter ustvariti sodelovanje za ustvarjanje boljših razmer.
V razmerah, ko se številni med nami bojijo, da bi izgubili zaposlitev, stanovanje ali blagostanje naših otrok – in nekateri med nami so to že izgubili – , se mi zdi posebej pomembno, da se dosledno zavzamemo za spoštovanje človekovih pravic ter ohranjanje in ustvarjanje enakih možnosti, še posebej na področjih zdravstva, izobraževanja in zaposlovanja.
Za to si je potrebno prizadevati tudi v mednarodnem prostoru. Evropska unija danes ustvari velik del zakonodaje, ki jo države članice morajo spoštovati tako doma kot v skupnem prostoru. Zato je nujno, da na spoštovanje človekovih pravic, potreb po dostojanstvu in spoštovanju različnosti ter na solidarnost opozarjamo tudi v Evropskem parlamentu.
Tudi v širšem mednarodnem prostoru izven Evropske unije si lahko poiščemo zaveznike, ki razmišljajo podobno kot mi, in si tako prizadevamo za boljšo kvaliteto življenja. Svet je en sam in Evropska unija ne živi neodvisno od drugih dežel, ampak še kako čuti vplive in povezave tako z razvitim kot tudi z manj razvitim svetom. Evropa mora pokazati razumevanje tako do razvitega sveta, ki je zdaj v stiski, kot tudi do dežel v razvoju. Prav slednje bodo morda tiste, ki bodo nas, Evropejce, naučile več optimizma.
Za spoštovane človekovih pravic si je potrebno prizadevati v vseh mednarodnih organizacijah in tako ustvarjati pregleden, človeku prijazen svet, s katerim se bomo v Sloveniji lahko povezovali v prizadevanjih za boljšo prihodnost. Če si bomo danes prizadevali za spoštovanje človekovih pravic v EU, OZN in drugih mednarodnih organizacijah, bomo tudi manj zaskrbljeni za svojo prihodnost in prihodnost svojih otrok.
Vzemimo Evropo ZARES.