Pred dvema letoma je umrl Janez Drnovšek
Danes mineva dve leti od smrti predsednika Janeza Drnovška, enega najvidnejših in najbolj markantnih slovenskih političnih vodij. Spomniti se velja idej, ki jih je zagovarjal v času svojega predsedovanja Republiki Sloveniji in tudi bogate politične poti, ki ga je vodila vse od predsedovanja skupni republiki preko vodenja Vlade Republike Slovenije do razvoja Gibanja za pravičnost in razvoj.
Foto: Borut Peterlin
»Drnovšek je s svojo drugačnostjo natanko tak, kakršnega potrebujemo v tem času in v zvezi s tem, kar se dogaja. Skozi institucijo predsednika države iskati neki nadomestek opozicije ali vzporedno vlado, bi, nasprotno, pomenilo ujeti se v isti politični labirint. On predstavlja tip novega “naivnega” javnega delovanja, ki gre mimo vsega tega in ki kaže, da se da tudi drugače. Če dobro pomislimo, je bil on sam med prvimi žrtvami tega novega vala nestrpnosti v Sloveniji. Tudi za njegov drugačen pristop ni bilo razumevanja ne na levi ne na desni, vanj sta se zakadila tako Spomenka Hribar kot Danilo Slivnik. Očitno je dregnil v neki neizrečen skupni imenovalec. Najbolj jih moti, da ni klaniran, da ne klonira rdeče-črne manihejske sheme, da ni klovn istega cirkusa.«
(iz intervjuja Gregorja Golobiča z naslovom Boga ni, dovoljeno je vse, objavljenega 16. decembra 2006 v Dnevnikovem Objektivu)