Prostovoljno cepljenje proti HPV kmalu brezplačno
Zdravstveni svet je kot strokovno posvetovalno telo ministrstva za zdravje včeraj nedvoumno podprl uvedbo brezplačnega in prostovoljnega cepljenja proti humanemu papiloma virusu (HPV) in znova potrdil sicer že znano stališče stroke o varnosti in učinkovitosti dostopnega cepiva proti HPV.
Pobudnice peticije za uvedbo brezplačnega prostovoljnega cepljenja – prvopodisana pod peticijo Bernarda Jeklin, predsednica Društva za boj proti okužbam s HPV in raku na materničnem vratu Renata Capuder Mermal in poslanka Zares ter pobudnica peticije Majda Širca – so v pisnem sporočilu za javnost nad tem izrazile zadovoljstvo.
V sporočilu za javnost so zapisale: “/…/ pobudnice peticije za uvedbo brezplačnega in prostovoljnega cepljenja proti HPV, ki je samo avgusta lani na spletni strani Zares pridobila podporo skoraj 46.000 podpisov državljank in državljanov, o tem stališču zdravstvenega sveta izražamo zadovoljstvo.
Nekatere opozicijske poslanke so na problem okužb s HPV ter posledičnih obolenj in možnosti preprečevanja okužb prvič opozorile že januarja 2007. Prizadevanja za uvedbo brezplačnega prostovoljnega cepljenja so v zadnjih dveh letih postala stalnica v javni razpravi o politiki preventive in preprečevanja obolelosti žensk za rakom materničnega vratu in drugih zdravstvenih zapletov zaradi okužbe s HPV. Slovenija se namreč uvršča med države s precej visoko stopnjo umrljivosti žensk zaradi raka materničnega vratu (ki vsako leto prizadene 200 slovenskih državljank). Poudarjamo, da podpiramo vsakršne sistematične in strokovno podprte načine preventive (program Zora), med katerimi je, po napovedih stroke, eden učinkovitejših prav cepljenje proti HPV, saj je v 70 odstotkih učinkovito pri preprečevanju nastanka raka materničnega vratu in kar v 90 odstotkih pri preprečevanju nastanka anogenitalnih bradavic.
To odločitev zdravstvenega sveta ocenjujemo kot velik korak naprej v boju zoper hudo bolezen, kot je rak materničnega vratu, in zmago stroke, ki se dobro zaveda odgovornosti za zdravje prihodnjih generacij.
Od pristojnih na ministrstvu za zdravje, zlasti pa od najbolj odgovorne ministrice za zdravje Zofije Mazej Kukovič, pričakujemo, da bo storila vse, da bodo v najkrajšem možnem času razrešena še preostala odprta vprašanja – predvsem vprašanje stroškov in starostne meje upravičenk do cepljenja. Zagotavljamo, da bomo tudi v prihodnje pozorno spremljale ravnanje in odločanje vlade v zvezi s HPV ter preventivo na področju zgodnjega odkrivanja raka in vzgoje za varno spolnost.”