Plačna reforma je bila velik problem za državo
Irma Pavlinič Krebs, zaresova ministrica za javno upravo v preteklem obdobju, je ogromno truda vložila v ukvarjanje s plačno reformo, ki je bila problematična tako zaradi javnofinančne in gospodarske krize, kot zaradi skrajno neodgovornega ravnanja prejšnje vlade in prejšnjega ministra za javno upravo. Kljub temu je Zares z njo pripravil in vložil številne predloge zakonov za izboljšanje delovanja države.
Zakaj je bila »Virantova« plačna reforma tako problematična?
Odprava plačnih nesorazmerij je bila dogovorjena v kolektivni pogodbi za javni sektor na tak način, da je treba plačno reformo končati »ne glede na makroekonomske razmere« v letu 2010. Brez dogovora s sindikati o spremembi kolektivne pogodbe plačne reforme ni bilo mogoče ustaviti, saj v njej ni bilo določene učinkovite sankcije za primer, ko se večina sindikatov ni hotela več pogajati.
Z zahtevnim socialnim dialogom smo uspeli doseči tri dogovore, ki so od leta 2009 do 2012 pomenili približno milijardo evrov prihrankov. Si predstavljate, da bi bili danes zadolženi še za milijardo evrov več? Brez Zaresa kot odgovornega člena vladajoče koalicije bi se to verjetno res zgodilo.
V predalu ste pustili kar nekaj predlogov zakonov in sistemskih rešitev za učinkovitejšo družbo in državo. Danes vsi govorijo o tem, na čemer ste vi vztrajali že v minulih treh letih …
Za družbo bi bilo dobro, če bi sprejeli spremembe volilne zakonodaje, da bi imeli volivci odločilen vpliv na izbiro poslancev. Spremenili bi referendumsko ureditev – tako, da bi jih lahko še naprej sklicali volivci, ne pa le peščica poslancev v parlamentu. Določili bi zakone, ki ne morejo biti predmet referenduma in določili kvorum. To je že bilo vloženo v parlamentarno proceduro, pa je nasprotovala opozicija.
Tudi vprašanje korupcije, ki se v praksi večkrat pojavi v povezavi z volilnimi kampanjami, smo želeli omejiti in po dveletni razpravi čaka na ministrstvu zakon, ki bi med drugim prepovedal podjetjem, da bi financirala volilne kampanje.
S socialnimi partnerji je usklajen zakon o izvajanju dejavnosti splošnega pomena, ki določa temelje za reforme storitvenega dela javnega sektorja, to je javnih zavodov. Pripravljena so izhodišča za reformo plačnega sistema in odpravo anomalij le-tega, ki so že v rokah sindikatov.
Pripravljena je tudi temeljita analiza in izhodišča za reorganizacijo državne uprave, ki jo je vlada že obravnavala, ne pa sprejela. Predpostavke za združevanje ministrstev, to je združitev podpornih nalog, ki jih izvaja danes vsako ministrstvo zase, so izpolnjene, saj se zaposleni z ministrstev združujejo.
V izhodiščih za optimizacijo poslovnih procesov je predvidena še centralizacija informatike in kadrovske politike. Vse to so dobra izhodišča za novo vladajočo garnituro. Žal po napovedih posameznih političnih strank vidim, da bodo podirali in ne gradili.