O problemu izbrisanih
Predsednik Zares Gregor Golobič se je v posebnem pismu odzval na povabilo nekaterih nevladnih organizacij, naj stranka podpre današnjo manifestacijo v podporo izbrisanim (ob 14h na Prešernovem trgu v Ljubljani) in podpiše “Poziv javnosti k podpori izbrisanim“.Gregor Golobič je v imenu Zares – nova politika v pismu zapisal: “/…/ prek posameznih poslank oz. poslancev naše stranke smo bili seznanjeni z Vašim povabilom k podpisu “Poziva javnosti k podpori izbrisanim”.
Strinjamo se s ključnim izhodiščem, da je treba po nezakonitem izbrisu 18.305 prebivalk in prebivalcev Slovenije februarja 1992 ponovno vzpostaviti zakonito stanje v skladu z odločbo ustavnega sodišča.
Izbris je bil nedvomno in nedvoumno politično dejanje, zato je tudi nesporna odgovornost politike, da odpravi posledice. Vaš javni poziv je namenjen “oblastem” in se vsebinsko nujno nanaša tudi na zakonodajno oblast, torej na državni zbor, kjer delujemo tudi sami.
Kot v parlamentu zastopana politična stranka smo v dobrem in slabem del te oblasti, soodgovorni za njeno (ne)delovanje ne glede na objektivno moč, ki jo v tem sklicu imamo. Tega se zavedamo, zato trenutno stanje glede ureditve tega problema in izbrisa sramotnega madeža na slovenski osamosvojitvi, demokratični ureditvi in pravni državi neposredno zadeva tudi nas. Zato tudi nismo v (zunanjem) položaju, ki bi nam kot parlamentarni stranki dovoljeval podpis Vašega poziva. Kot sem obveščen, bodo mnogi naši članice in člani pobudo podpisali kot državljani in se tudi udeležili današnje manifestacije.
Poslanke in poslanci Zares so se vse od začetka tega mandata zavzemali za dokončno razrešitev tega problema. V zadnjem letu smo opravili več poskusov, da bi se državni zbor tega lotil in dosegel soglasje o predlogu ustreznega zakona, ki bi v celoti upošteval odločbo ustavnega sodišča, ter tako zavaroval temeljne človekove pravice.
Po nastanku samostojne poslanske skupine Zares pred letom dni smo ob zavrnitvi vabila za sodelovanje v t. im. Partnerstvu za razvoj predsedniku vlade predlagali, da se med štiri najvažnejše problemske sklope, ki jih je po našem mnenju potrebno rešiti še v tem mandatu in o katerih je nujno doseči ustrezno soglasje, uvrsti tudi uresničitev ustavne odločbe o izbrisanih. Poleg tega, da smo notranjemu ministru predstavili naše poglede, drugega odziva ni bilo. Še več, konec lanskega leta se je na žalost in ob našem neodobravanju izkazalo, da vladajoča koalicija z iskanjem širšega političnega soglasja ne misli resno, kot tudi, da ne namerava več iskati takšne zakonodajne rešitve, ki bi jo bilo mogoče sprejeti in podpreti glede na zahteve ustavnega sodišča in splošne civilizacijske pravne norme. Predloženi ustavni zakon zato v vseh ozirih zavračamo in tovrstno politiko obsojamo.
Ob tem želim poudariti, da podpiramo vse napore, ki so usmerjeni v razrešitev problema izbrisanih, in zagotavljamo, da si bomo za to po svojih močeh prizadevali tudi v prihodnje.”