O pokrajinah na posvetovalnem referendumu?
Poslanke in poslanci Zares so danes v zakonodajni postopek vložili predlog za razpis posvetovalnega referenduma o razdelitvi Republike Slovenije na pokrajine.
Na posvetovalnem referendumu naj bi se – če bo takšen predlog sprejel državni zbor – državljanke in državljani odločali o (ne)podpori predlaganemu vladnemu zakonu o ustanovitvi 14 pokrajin.
Kot sta na novinarski konferenci opozorila poslanca Zares Davorin Terčon in Vili Trofenik, je namreč regionalizacija zelo pomembno vprašanje, o katerem bi morali povprašati ljudi. Zares podpira premišljeno in kakovostno zasnovano decentralizacijo, ustanovitev pokrajin pa je nenazadnje predvidena že s slovensko ustavo.
Vlada pred oblikovanjem predlagane pokrajinske zakonodaje kljub drugačnim napovedim in besedilu v obrazložitvi zakona ni preverila, kakšna je volja ljudi v zvezi z ustanovitvijo konkretnih pokrajin, prav tako pa tudi ni upoštevala številnih strokovnih argumentov, ki vsi po vrsti govorijo v prid zmanjšanju predlaganega števila in območij pokrajin.
Zato bi bilo treba z obravnavo predlagane pokrajinske zakonodaje, ki čaka na prvo branje v državnem zboru in je na dnevnem redu januarske seje, počakati do referendumske odločitve.
Poslanke in poslanci Zares pričakujejo, da bo pri ostalih poslanskih skupinah prevladala modrost, zato se nadejajo široke podpore predlogu za razpis posvetovalnega referenduma, saj bi v nasprotnem primeru lahko ugotovili, “da si nekdo ne želi najširšega demokratičnega odločanja in ima pod krinko decentralizacije dejansko neke druge cilje,” je dejal Trofenik. Po njegovih besedah predlagana vladna zakonodaja bodočim pokrajinam ne zagotavlja nobenega avtonomnega finančnega vira. Nasprotno, predlagane rešitve v zakonu o financiranju pokrajin so še slabše od rešitev v neustavnem zakonu o financiranju občin. Odločbo ustavnega sodišča je torej treba razumeti širše – ne velja le za financiranje občine, temveč za lokalno samupravo, kamor sodijo tudi pokrajine.
Kot je spomnil poslanec Terčon, se je poslanska skupina Zares vseskozi zavzemala za drugačno razdelitev Slovenije, kot jo predlaga vlada, oziroma za manjše število pokrajin.
Predlagano število 14 je previsoko, saj takšne pokrajine ne bi bile finančno samozadostne, poleg tega pa bi imele tudi velike težave s pristojnostmi.
Predlagane rešitve v paketu pokrajinske zakonodaje so po mnenju Zares tako slabe, da bi njihovo sprejetje povzročilo dolgoročno in nepopravljivo škodo. Na slabosti vladnega predloga pa ne opozarja zgolj stroka, pač pa tudi številne prebivalke in prebivalci z različnih območij – tako se je na primer uprla Primorska, Ljubljana itd.
V primeru, če bi se državni zbor odločil za korenito spremembo predlaganega referendumskega vprašanja, s katero bi spremenili njegov namen, bo poslanska skupina Zares odstopila od tega projekta, sta še poudarila poslanca Trofenik in Terčon.
Besedilo predloga za razpis posvetovalnega referenduma o razdelitvi RS na pokrajine (doc, 82 KB)