Konflikt interesov v FIHO
Sekretar stranke Bogdan Biščak in poslanec Vito Rožej sta na novinarski konferenci spregovorila o primeru konflikta interesov v Fundaciji invalidskih in humanitarnih organizacij – FIHO ter državnega svetnika Borisa Šušteršiča.
Pred časom je protikorupcijska komisija pod vodstvom Draga Kosa ugotovila, da je državni svetnik Boris Šušteršič s svojimi mnogimi funkcijami v konfliktu interesov ter da domnevno krši kodeks etičnih načel v socialnem varstvu. Šušteršič je med drugim predsednik nadzornega sveta Loterije Slovenije, član FIHO (Fundacije invalidskih in humanitarnih organizacij), predsednik nacionalnega združenja socialnega varstva, predsednik invalidskega društva … Na podlegi ugotovitve protikorupcijske komisije se v stranki in poslanski skupini Zares zavzemamo za spremembe zakonodaje s tega področja. Predvsem gre za rešitev, v kateri je predlog, po katerem bi se sestava Sveta FIHO spremenila in posledično odpravila konflikt interesov.
Kot je pojasnil sekretar Bogdan Biščak, je komisija pri Šuštaršiču ugotovila konflikt interesov v zvezi z njegovim delom v invalidskih organizacijah ter članstvom v svetu Fundacije za financiranje invalidskih in humanitarnih organizacij (Fiho). Fiho namreč razdeljuje sredstva posameznim invalidskim in humanitarnim organizacijam, v svetu fundacije pa večino predstavljajo ravno tisti, ki so prejemniki teh sredstev, opozarja Biščak. Tak način po njegovih besedah škoduje invalidskim in humanitarnim organizacijam, transparentnemu načinu razdeljevanja sredstev, posebej pa onemogoča delo tistim, ki nimajo svojih članov v tem svetu.
Na osnovi omenjenega je zdaj pravi trenutek za ponoven razmislek o spremembah zakonodaje s tega področja, s katerimi bi se omenjeni konflikt interesov odpravilo. V Zaresu so zato pripravili novelo zakona o lastninskem preoblikovanju Loterije Slovenije, ki jo bodo poslali v koalicijsko usklajevanje.
Po sedanji ureditvi ima sicer svet Fiha 30 članov, od tega pa jih 16 imenuje državni zbor na predlog Nacionalnega sveta invalidskih organizacij Slovenije (NSIOS), je pojasnil Vito Rožej. Kot je dodal, je najbolj vprašljivo in sporno prav to, da nekdo istočasno odloča o razdelitvi sredstev in je tudi njihov porabnik.
Predlog Zaresa je, da bi v svetu Fiha sedelo 12 ljudi. Šest bi jih imenovala vlada, šest pa državni zbor na predlog invalidskih in humanitarnih organizacij. Pri tem bi veljale določene omejitve, saj član sveta Fiha hkrati ne bi smel imeti funkcije v kateri izmed uporabniških organizacij, je še pojasnil Rožej. Biščak pa je novinarsko konferenco zaključil z besedami, da je takšen predlog sestave le ena izmed možnih rešitev, pomembno je predvsem to, da se odpravi omenjeni konflikt interesov.
Vprašanja novinarjev in odgovori: