Koalicija včeraj zavrnila besede Janeza Janše
Poslanka Majda Širca se je v imenu poslanske skupine Zares odzvala na včerajšnjo izredno sejo državnega zbora o “lovu na tajkune”, ki jo je zahtevala parlamentarna koalicija.
Majda Širca je v pisnem sporočiju za javnost zapisala: “V poslanski skupini ZARES smo na torkovi izredni seji državnega zbora, ki je bila namenjena obravnavi problematike koncentracije kapitala v Sloveniji in koncentracije medijskega lastništva, zaradi prepričanja, da je v Sloveniji v zadnjih letih prišlo do tolikšne koncentracije politične, finančne in medijske moči v rokah vladajoče večine in povezanih poslovnih mrež, da takšno stanje resno ogroža demokratični ustroj družbe, predlagali sklep, s katerim smo želeli Vlado RS opozoriti, “da je dolžna omogočati pluralizem mnenj, kritiko in nadzor oblasti, kakor je dolžna onemogočati politične in druge monopole na kateremkoli področju”.
Na naše veliko začudenje predlagani sklep ni bil sprejet, saj je večina koalicijskih poslank in poslancev (z izjemo treh poslancev SLS, enega iz NSi in dveh iz DeSUS) glasovala proti. Glede na to, da je omenjeni sklep dobesedni povzetek besed Janeza Janše iz državljanske pobude “Nekaj je treba storiti” iz aprila 2003, se v Zares sprašujemo, ali je zgodovinski spomin sedanje koalicije tako zelo kratek ali pa gre za očitno dvoličnost in poteptanje vseh obljub iz prejšnjega mandata. “Napihovanje” tedanje opozicije je bilo očitno zelo kratkega daha. To seveda velja tudi za nekdanjega vodjo opozicije in sedanjega predsednika vlade Janeza Janšo, ki je več kot očitno povsem pozabil na svoje nekdanje obljube.
Poleg tega pa se je Janez Janša na včerajšnji seji državnega zbora – ob izdatni pomoči predsednika državnega zbora in njegovega strankarskega kolega Franceta Cukjatija – ponovno izognil dialogu z opozicijo. Na sejo je namreč prišel šele potem, ko je bil opozicijski čas za razpravo že izčrpan. Vladajoča koalicija je tudi zavrnila predlog vodje poslanske skupine Zares dr. Mateja Lahovnika za dodatno uro razprave, v kateri bi poslanke in poslanci imeli možnost razpravljati o trditvah predsednika vlade in mu zastaviti morebitna vprašanja.
V poslanski skupini Zares smo se kljub omalovažujočemu odnosu predsednika vlade do poslank in poslancev odločili, da bomo na seji vztrajali do konca, saj se je med večurno razpravo pokazala možnost, da bo državni zbor vendarle prisluhnil našemu predlogu za ustanovitev finančne policije. Gre namreč za vprašanje, ki je aktualno že vrsto let, v zadnjem času pa lahko zasledimo vse več argumentov, ki govorijo bolj v prid uvedbi finančne policije (in torej proti ohranitvi enovite policijske organizacije). Zato v Zares tudi v svojem programu zagovarjamo model ustanovitve finančne policije, ki bi morala biti sestavljena iz inšpekcijskega dela Davčne uprave RS, Carinske uprave RS ter oddelkov za gospodarski kriminal, ki trenutno delujejo znotraj kriminalistične policije. Finančno policijo bi bilo zaradi narave njenega dela potrebno organizacijo umestiti kot organ v sestavi ministrstva za finance, pripadniki finančne policije pa bi morali imeti policijska pooblastila, značilna za kriminaliste, nadgrajene s pooblastili inšpektorjev DURS in pooblaščenih oseb Carinske uprave RS, ki že delujeta v okviru ministrstva za finance.
Pozdravljamo odločitev državnega zbora, ki je prisluhnil opozorilom Zares in podprl sklep, s katerim je vladi naložil, da naj preuči možnost ustanovitve finančne policije. Ob tem pričakujemo, da bo v nadaljevanju sprejet naš predlog, po katerem bi neodvisnost in avtonomnost delovanja finančne policije zagotovili na način, da bi predstojnika finančne policije imenovala vlada v soglasju s parlamentarno komisijo za nadzor javnih financ (ki jo v skladu s poslovnikom državnega zbora vodi predstavnik opozicije).”